Anasayfa1
11 Şubat 2018 ( 192 izlenme )
Reklamlar

MEB'den göstermelik geri adım

MEB, 12’inci sınıf din dersi kitabında Nusayriliği İslam dışı gösteren ifadelerin çıkarılmasına karar verdi. CHP’li Dudu “Bu ifadelerin kaynağı Diyanet’in kitabı” dedi

20172018 öğretim döneminde okutulmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’nca onaylanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 12. sınıf ders kitabında, tepkiler üzerine güncelleme yapıldı. Gelecek yıl yenilenecek basımda yer alan düzeltmeler de http://www.eba.gov.tr adresinde yayımlandı. Ancak bakanlık bu yıl okutulmak üzere hazırlanan kitapla ilgili toplatma kararı vermedi.

Tepki çeken ifadeler
Arap Alevilerinin “Şehadet” inancını çok farklı yorumlayarak “Ben Ali’den başka ilah bulunmadığına şehadet ederim” dediği, “Hristiyanlarda olduğu gibi Arap Alevilerinin de teslis inancına sahip olduğu”, “Hacda Nusayrilerin dini liderlerinin mezarını ziyaret ettiği”, “Nusayrilerin Hz. Ali’nin Güneş’te veya Ay’da oturduğuna inandığı”, ifadelerinin yer aldığı kitap tepkilere neden olurken, CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu da konuyu Meclis gündemine taşımıştı.

Kitabın toplatılmasını isteyen Dudu’nun soru önergesine Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen yanıtta, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nca yapılan güncelleme çerçevesinde Özgün Yayıncılık’tan çıkan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 12. Sınıf kitabında gerekli düzeltmelerin yapıldığı belirtildi. Yanıtta gelecek yıl yenilenecek basımda düzeltmelerin yapılacağı kaydedildi.
CHP’li Mevlüt Dudu, tartışma yaratan ifadelerin yer aldığı kitabın toplatılmadığına dikkati çekerek, yapılan yeni baskıda düzeltme yapılırken, parantez içinde “Arap Alevisi” yazan Nusayrilik kelimesinin de başlıktan çıkarılması gerektiğini belirtti.

Tepki çeken ifadelerin kaynağı Diyanet
MEB’in yanıtına göre kitaptaki tepki çeken ifadeler, Türkiye Diyanet Vakfı’nca yayımlanan İslam Ansiklopedisi ile Tarihsel ve Kültürel Boyutlarıyla Alevilik kitaplarından alıntılandı. ”Kitaptaki Arap Alevilerini İslam dışı gösteren bilgilerin kaynaklarından 2 tanesi Diyanet İşleri Başkanlığı’na ait Diyanet Vakfı Yayınları’ndan çıkan eserlerdir. Üzücü olan da budur” diyen Dudu, şöyle devam etti:

“İslam Ansiklopedisi Cilt 33’te yer alan “Nusayrilik” maddesinin de çıkarılması gerekmektedir. Aksi halde söz konusu ansiklopedideki Arap Alevilerini İslam dini dışı gösteren ifadeler, başka ders kitaplarına da referans olmaya ve zihinleri zehirlemeye devam edecektir.”

https://www.birgun.net/haberdetay/mebdengostermelikgeriadim203810.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

KYK yurdunda yönetim 4 kişilik odaya 5. yatağı koymak isteyince öğrenciler ayağa kalktı! Belediye başkanından jeotermal enerji santrali tepkisi Kılıçdaroğlu'ndan '418 milyar dolar' hatırlatması: Hakkınızı alacaksınız Ankara'da skandal görüntüler: Küçücük çocukları nişanladılar!