Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
11 Şubat 2018 ( 130 izlenme )
Reklamlar

Memurun gırtlağından 'tasarruf': Yemekleri için artık kupon verilmeyecek

Hükümet, devlet memurlarına yapılacak yiyecek yardımını sadece yemek ile sınırlandırdı.

Hükümet, devlet memurlarına yapılacak yiyecek yardımını sadece yemek ile sınırlandırdı. Yiyecek yardımı kapsamında memurlara yemek dışında, kupon, kart, fiş verilemeyecek. Bu, memurların yiyecek yardımı kapsamında kendilerine verilecek kartla, fişle dışarıda yemek yiyemeyecekleri anlamına geliyor.

Yemekhaneye dönüş

Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Değişiklik talebi Maliye Bakanlığı’ndan geldi. Mevcut yönetmelikte yiyecek yardımının yemek verme şeklinde yapılacağı, bu yardım karşılığında nakten ödemede bulunulamayacağı ifade ediliyordu. Ancak yönetmelikte yemek yardımının kupon, kart, fiş, bilet şeklinde verilmesinin önünde herhangi bir engel yoktu. İsteyen kurumlar yiyecek yardımını fiş, kupon, kart olarak da verebiliyordu. Dün yapılan yönetmelik değişikliği ile bundan böyle yiyecek yardımı sadece yemek verme şeklinde yapılacak. Bu yardım nakten ödeme ya da kupon, kart, fiş, bilet ya da buna benzer bir ödeme aracı verilerek yapılamayacak.

Kurum bütçelerine yiyecek yardımı karşılığı olarak konulacak ödenek, memurlara yemek vermek üzere kurulan yemek servisi, yardım sandığı, dernek veya bu amaçla kurulan kuruluşlara ödeniyor. Değişiklikle bundan böyle yiyecek yardımının gerektirdiği giderler de sadece yemek servisi, yardım sandığı, dernek veya bu amaçla kurulmuş kuruluş tarafından yapılabilecek.

Yiyecek yardımından faydalanabilecek personel sayısının en az 50 olması ve yemekhane için uygun yer bulunması şartıyla atamaya yetkili amirin onayı ile yemek servisi kurulabilecek. Yiyecek yardımı da bu şekilde kurulan yemek servislerinde yapılacak. Yani memurlara yemekhanede yemek verilecek.

Alışveriş de yok!

Bazı büyük marketler, yemek kartları ile alışveriş yapılmasına da izin veriyor. Çalışanlar da yemekten tasarruf yaparak yemek kartlarını evlerinin ihtiyaçları için alışverişte kullanıyor. Bundan böyle yiyecek yardımı kapsamında kart verilmeyeceği için memurlar dışarıdan yemek kartı ile alışveriş de yapamayacak.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ekonomi/924049/Memurun_girtlagindan__tasarruf___Yemekleri_icin_artik_kupon_verilmeyecek.html

Loading...

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İnce tweet attı, TRT'nin telefonları kitlendi! Yeni bakan yeni tarikat! RTÜK'ü AKP'lilerin çiftliği yapmışlar! Eski üyesi RTÜK'te neler olduğunu anlattı! Skandallar bitmiyor... Kavakçı, işe girdiği gün İBB bursu ile ABD’ye gönderilmiş!