Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
11 Ocak 2020 ( 64 izlenme )

MHP ve AKP'ye anket şoku: Oylar düşüyor...


Polimetre Araştırma Şirketi, son anket sonuçlarını açıkladı.


Polimetre Araştırma Şirketi'nin kurucusu Mehmet Günal Ölçer, son yaptırdığı seçim anketiyle ilgili verileri paylaştı. Ölçer, bugün seçim olsa MHP'nin barajı geçemeyeceğini savundu. AKP'nin oylarının erimekte olduğunu ifade eden Mehmet Günal Ölçer, Millet İttifakı'nın iki ayağı CHP ve İYİ Parti'nin ise oylarını artırdığını söyledi.Ölçer ayrıca, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın anayasada yer alan maddelere göre, iki dönem Cumhurbaşkanlığı yaptığı için bir sonraki seçimlerde aday olamayacağını ifade etti.

Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Mehmet Günel Ölçer, şöyle devam etti:

Kanal İstanbul

“Diyoruz ki temel atacaklardır ve o temel atma hiçbir zaman bitmeyecektir ama zaten AKP iktidarının ömrünün de o kadar uzun olmayacağını düşünüyoruz. Kanal İstanbul’a böyle bakıyoruz.”

"AKP'nin Türkiye'de iktidarını sürdürme şansı yok"

Ölçer yaptıkları araştırmalara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:“Biz sayılar da şunu görüyoruz, artık AKP’nin Türkiye’de iktidarını sürdürme şansı yok. Olağanüstü şartların gerçekleşmemesi halinde AKP iktidarı sürmeyecektir ve ilk demokratik seçimden sonra genel seçimden sonra AKP yok olacaktır, bitecektir diyoruz.”

"Mevcut seçim sistemiyle ilk seçime gidileceğini düşünmüyoruz"

“İlk seçime nasıl gideceğimiz konusu çok önemli. Mevcut seçim sistemiyle ilk seçime gidileceğini düşünmüyoruz. Yapacakları şey seçim sistemini değiştirmektir. Hangi seçim sistemine gidebilirler, dar bölgeye dönebilirler, çünkü dar bölgede YSK’nın seçim bölgelerini belirlemesine bağlı olarak yüzde 35, yüzde 40 oy almanıza rağmen yüzde 60 milletvekili kazanmanız mümkün olabilir. Ama şu anda Türkiye’nin seçim sistemine baktığımız zaman bir başka şeyi daha görüyoruz parlamentoda yüzde 60’a ulaşsanız bile eğer başkanlık seçimi içinde kalacak olursa yüzde 40’la belki yüzde 60 milletvekili kazanacaksınız ama ne yapamayacaksınız başkanlık seçimini kazanamayacaksınız. Diyoruz ki bu sistemden AKP vazgeçecektir diyoruz, başkanlık seçiminden vazgeçecektir diyoruz.”

"Hiçbir partinin adayı birinci turda tek başına yüzde 50'yi bulamıyor"

“Hiçbir partinin adayı birinci turda tek başına yüzde 50’yi bulamıyor, bu net gözüküyor ve seçimin ne zaman yapılacağına bağlı olaraktan yani bugün yapılacak seçimde alınacak sonuçla altı ay sonra bir sene sonra yapılacak seçimdeki sonuçlar farklı ve her geçen gün AKP adayının o gün her kim olursa aleyhine işlediğini görüyoruz.”

"Erdoğan tekrar aday olamaz diyoruz"

“Hatta başka bir şey daha söylüyoruz, biz diyoruz ki Erdoğan tekrar aday olamaz diyoruz, çünkü iki defa Cumhurbaşkanlığı yapmıştır, Anayasa’da çok açık bir şekilde diyor ki iki defa cumhurbaşkanı yapan tekrar aday olamaz, diyor. Olabilmesinin bir tek yolu var parlamentodan erken seçim kararı çıkarsa bir istisnası var bunun.

AKP’li olup da şu anda ‘kararsız’ gibi gözüken seçmenin gideceği yer belli, yeni partilerden bir tanesi. CHP’li olup da bugün ‘kararsız’ olan bunu söyleyen veya söyleyemeyen seçmenin gideceği yer belli, o da yeni kurulan partilere gidecek, üç tane parti görüyoruz Davutoğlu’nun partisi, Babacan’ın partisi, Rıfat Serdaroğlu’nun partisi.Bizim çalışmamızdaki bir eksiklik biz çalışmalarımızı hep sayısal veriye dayandırdığımız için ve bu üç partinin önceki bir verisi olmadığı için elimizde biz bu üçünü ayıramıyoruz birbirinden. Yeni partiler adı altında biz bu partileri bir görüyoruz.”

"MHP'den giden oyların bir kısmı İYİ Parti'ye bir kısmı yeni partilere gidecek"

“MHP’den giden oyların az bir kısmı İYİ Parti’ye gidebilir, ama çoğu yeni partilere gidecek. HDP’de bir değişiklik olacağını düşünmüyorum. Ama onun gideni de yeni partilere gidecek. Kimi yerde Davutoğlu’na gidecektir, kimi yerde Babacan’a gidecektir. Serdaroğlu ne yapar bilemiyorum ama başarılı olmasını bekliyorum.Üç partinin oy oranını biz yüzde 10 olarak bundan bir ay önce görüyorduk ve şu andaki çalışmalarımızda da 10.7 olarak görüyoruz hatta.”

Yeni partiler ne yapacak?

“Son tahlilde bunlar bir araya geleceklerdir. Bunu da öngörüyoruz, bir şekilde Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ı ‘çıkın partinizi kurun’ noktasına getiren irade ‘ayrı gitmenizin sizin için bir faydası yoktur birleşin’ noktasına da getirecektir, dolayısıyla birlikte gireceklerini düşünüyoruz.”

"MHP bugün seçim olsa barajı geçememektedir"

“MHP bugün seçim olsa barajı geçememektedir. İYİ Parti’nin oylarında yükselme var. HDP’nin oylarında yükselme var. CHP’nin oylarında yükselme var, çünkü belediye başkanlarının avansları sürüyor ama giderek onun düşeceğini öngörüyoruz. AKP’nin oyları her geçen gün eriyor. Cumhur İttifakının oyları her geçen gün eksiliyor.” 

https://halktv.com.tr/gundem/mhp-ve-akpye-anket-soku-oylar-dusuyor-416140h

Bunlar da İlginizi Çekebilir