Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
15 Nisan 2019 ( 15 izlenme )
Reklamlar

Müşavir olmak için tarzanca yetecek!


İçişleri Bakanlığı bir süre önce yurt dışına 100 müşavir gönderme kararı almıştı. 71 ülkeye gidecek müşavirlere ayda 5-7 bin dolar maaş ödenirken, yabancı dil şartı da kaldırıldı...İçişleri Bakanlığı tarafından yurt dışına gönderilecek müşavirler için yabancı dil şartı kaldırıldı. Bu konudaki yönetmelik değişikliği uyarınca, müşavirlerde gidecekleri ülkenin dilini ya da Almanca-Fransızca ve İngilizce dillerinden birini konuşmak ve YDS'den de en az 70 puan alma şartı aranmayacak. İçişleri Bakanlığı ise bir süre önce yurt dışına 100 müşavir gönderme kararı almıştı.

JANDARMA VE SAHİL GÜVENLİK

Cibuti'den Singapur'a, Zambia'dan Uganda'ya kadar 71 ülkeye gidecek müşavirlere ayda 5-7 bin dolar maaş ödenirken, İtalya ve Rusya'ya 3'er, ABD'ye ise 6 müşavir birden atanacak. Bu müşavirler, bakanlık mensupları, 1. sınıf emniyet müdürü ya da binbaşı-tümgeneral rütbesi arasında olan jandarma ve sahil güvenlik personelinden belirlenecek. Bir süre önce AKP milletvekili adayı Hacı Mehmet Gani'nin Bern Büyükelçiliği'ne 12 bin dolar maaşla basın ataşesi olarak atanması ve yabancı dili olmadığı için yanında 6 bin dolar maaşla tercüman da görevlendirilmesi çok tartışılmıştı.

3 BİN PERSONEL VAR

Yurt dışında Aile Müşaviri'nden Din Hizmetleri Müşaviri'ne, Adalet Müşaviri'nden Tarım Müşaviri'ne kadar 3 bin kadar personel bulunuyor. TBMM'de geçmişte Türkiye'nin yurt dışı teşkilatı konusunda meclis araştırması yapılmış ve hazırlanan raporda, “Türkiye, yurt dışında müşavirler ordusuna sahiptir. Büyük bölümü ihtiyaç dışıdır ve yabancı dil bilmemektedir” denilmişti.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/musavir-olmak-icin-tarzanca-yetecek-4423929/?fbclid=IwAR0Sddxk7zSExHQjKF7b4imJB51vPpeQsKOPy-TSUmZYqlO61gplnJ5p3s8

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MEB sözlü sınavdan Atatürk'ü çıkardı! İşte AKP'nin muhteşem sağlık reformu 'Tek Ayak Üzerinde' sıra beklemek ! Sedat Peker'in arkadaşı bir çocuğa cinsel istismarda bulunurken yakalandı ! AKP'liler Hollanda'daki Polis Teşkilatı sanıp ABD'yi aradı Dombra'yı dinletti !