Home
16 Kasım 2021 ( 20 izlenme )
Reklamlar

New York Times’tan Türkiye analizi: "Demokrasi geriliyor"


New York Times, İsveç merkezli düşünce kuruluşu VDem'in hazırladığı demokrasi araştırmasının sonuçlarını paylaştı... Gazete, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafını kullandığı haberde, "Veriler ABD'nin müttefiklerinde demokrasinin gerilediğini gösteriyor" ifadesini kullandı.


ABD’nin çok satan gazetelerinden New York Times, ABD’nin müttefiklerinde demokrasinin düşüşte olduğuna dair kapsamlı bir analiz hazırladı. Analizde İsveç merkezli VDem isimli kâr amacı gütmeyen kuruluşun verileri kullanıldı.

Washington yönetiminin desteklediği ülkelerde demokrasi azalma oranlarının ABD müttefiki olmayan ülkelerin iki katına ulaştığını yazan New York Times, “ABD ve müttefikleri son 10 yılda küresel demokrasinin gerilemesinde büyük paya sahip. ABD müttefikleri dünyanın geri kalan ülkelerine göre ortalamada yine daha demokratik görülüyor. Fakat neredeyse hepsi 2010’dan beri demokraside erozyona uğradı. Buna seçimlerde adillik, yargı bağımsızlığı gibi alanlar da dahil” yorumunu yaptı.

New York Times, rapora geniş yer ayırdı.

1990’LARDA İYİLEŞME VARDI

Fransa ve Slovenya gibi ülkelerdeki bazı kurumlarda demokrasinin gerilediği belirtilirken, “Bazı durumlarda seçimle göreve gelen isimler daha çok diktatör gibi davranıyor ve siyasi kurumlarda da aşınma meydana geldi. Genelde ABD müttefikleri bu trende uyuyor. Türkiye, Macaristan, İsrail ve Filipinler örnek gösterilebilir” ifadesi kullanıldı.

Gazete, 1990’larda aralarında Türkiye ve Güney Kore’nin de olduğu 19 ABD müttefikinin demokratik olarak iyileştiğine dikkat çekerken o dönemde bu yönde bir trend olduğunu hatırlattı.

İsveç merkezli kuruluşun hazırladığı raporda, Türkiye, kırmızı renkle gösterilirken demokrasinin gerilediği yorumu yapıldı.

RAPORDA ÖNE ÇIKAN DETAYLAR

Raporda aralarında Brezilya, Hindistan ve Türkiye’nin de olduğu bazı G20 ülkelerinin demokrasinin en çok azaldığı 10 ülkeden bazıları olduğuna dikkat çekilirken, “Türkiye’de basın özgürlüğünün, akademinin, sivil yaşamın azalmasında ve yanlış bilginin yayılmasında 2010’dan beri bir artış yaşandı” yorumu yapıldı.

Son 10 yılda demokrasi konusunda gerilemenin yaşandığı ülkeler arasında Türkiye üçüncü sırada yer alırken, Türkiye’nin önünde Polonya ve Macaristan yer aldı.

https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/newyorktimestanturkiyeanalizidemokrasigeriliyor6771970/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kılıçdaroğlu’dan Erdoğan’a sert Konya tepkisi: "Utan utan" Borç gırtlağa dayandı! Tüketici kredilerinde büyük artış Şoför korna çaldı ama duymadı! Raylarda yürüyen genç kıza yolcu treni çarptı! Asgari ücrette ikinci toplantı yarın! Pazarlığın yüzde 38 zam üzerinden başlaması bekleniyor