Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
10 Aralık 2017 ( 391 izlenme )
Reklamlar

Ortaokul çocuklarına derste düğün!

İstanbul Küçükçekmece Atakent mahallesindeki Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu’nda öğrencilere kına kıyafeti, gelinlik ve damatlık giydirilerek, öğretmenler tarafından para takıldı.

Okula çocuğunu almaya giden bir veli ise gördüğü manzaraya isyan etti. Veli, “Biz kesinlikle böyle şeylere karşıyız. Çocukların kafasına bu yaşta evliliği sokmuş oluyorlar. Zaten şimdi erken yaşta evlilikler var. Bunlar iyice onaylanmış gibi oluyor. Çocuklar okulda birbirine ‘evleneceğim kız, evleneceğim erkek’ diye bakmaya başlar” diye konuştu.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre, okuldaki skandal etkinliğin, Sosyal Bilgiler dersi kapsamında “geleneklerimiz, göreneklerimiz” konusu işlenirken düzenlendiği ortaya çıktı. Etkinliğe tepki gösteren veli, gazetemize değerlendirmelerde bulundu: “Arada bir çocuğumu görmeye okula giderim. O gün yine okula gittim. Baktım yöresel kıyafet, gelinlik, kınalık, damatlık, giydirilmiş öğrenciler var. Ne olduğunu sordum. Sosyal Bilgiler’de gelenek, göreneklerimiz konusu işleniyormuş. Kitaplarında da bunlar yazıyor. Gelin sandalyede oturuyor damat başında, öğretmenlerden para takanlar oldu. Yani resmen orada bir evlilik töreni kutlanıyormuş gibi bir hava vardı. Sadece kendi çocuğum için değil tüm çocuklar kötü etkilenir diye endişe ediyorum. Konumuz geleneklerimiz göreneklerimiz olabilir ama o konuyu işlemek zorunda değiller. Yöresel yemeklerimiz, halk oyunlarımız var mesela... O manzara karşısında dehşete düştüm. WhatsApp grubundan da bu resimler paylaşılınca daha fazla sinirlendim. Bunun gösterisi olmaz, olacak şey değil. Tarif edersin, başka türlü anlatırsın ama tutup giydirirsen bu çocuklar birbirine evlenme teklifini bu yaşta eder.”

http://www.abcgazetesi.com/ortaokul-cocuklarina-derste-dugun-71304h.htm

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

“Kaz Dağları’nı kaybetmenin Türkiye’ye zararları çok ağır olur” Şehit babası: Ben de o an oğlum gibi dondum Ada vapurunda, 16 yaşındaki çocuk 'simit satıyor' diye İBB Güvenlikleri tarafından darp edildi ! TTB: Salgının yayılma hızı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 12 kat fazla!