Anasayfa1
11 Temmuz 2022 ( 5 izlenme )
Reklamlar

Otomobil ihracatı Haziran'da yüzde 44 arttı

Otomobil ihracatı Haziran'da yüzde 44 arttı

Uludağ Otomotiv Sanayi İhracatçıları Birliği'ne (OİB) göre, otomotiv sanayi ihracatı Haziran ayında yüzde 17,9 artarak 2,8 milyar dolara ulaştı. Yılın ilk altı ayında ihracat yüzde 6,1 artarak 15,3 milyar dolara ulaştı. OİB CEO'su Baran Çelik, "Çip krizi, enerji maliyetleri gibi birçok sorunla boğuşmamıza rağmen bu yıl Haziran ayında en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştık." Yan sanayi ihracatı Haziran'da yüzde 11 arttı 1,2 milyar dolar. Toplamda otomobil ihracatı yüzde 44 artarak 876 milyon dolara ulaştı.

Uludağ Otomotiv Sanayi İhracatçıları Birliği'ne (OİB) göre, Haziran ayında otomotiv sanayi ihracatı yıllık yüzde 17,9 artarak 2,8 milyar dolara ulaştı. Türkiye ihracatında ikinci sırada yer alan sektörün payı ise yüzde 11,8 oldu.


OİB CEO'su Baran Çelik, otomotiv sektörü ihracatının bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6,1 artarak 15,3 milyar dolara ulaştığını, OcakHaziran döneminde ise aylık ortalama ihracatın 2,5 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Çelik, "Otomotiv sektörü olarak çip krizi, enerji maliyetleri gibi birçok sorunla karşı karşıya kalsak da bu yıl Haziran ayında aylık en yüksek ihracat rakamını yakalamayı başardık. Tedarik sektörü çift haneli büyüme kaydederken Otomobil ve OtobüsMidibüsMinibüs, Polonya: “İspanya ve Portekiz'de de yüksek büyüme kaydettik. Aynı şekilde ilk yarıda yüzde 6'lık bir artış kaydettik, devam edecek ve yıl sonunda hedefimizi aşacağız" dedi.

BİNEK ARAÇLAR İÇİN İHRACAT ORANI %44 OLARAK GERÇEKLEŞTİ
Haziran ayında en büyük ürün grubu olan parça sanayinde ihracat yüzde 11 artışla 1 milyar dolar olurken, binek otomobil ihracatı yüzde 44 artışla 876 milyon dolara, mal taşımacılığında kullanılan motorlu kara taşıtları ihracatı yüzde 16 düşüşle 381 milyon dolara geriledi. otobüs, minibüs ve midibüslerin sayısı yüzde 14 artarak haziran ayında yüzde 0,5 büyümüş oldu böylelikle toplam ihracat tutarı 142 milyon dolara ulaştı.

Yan sanayi ihracatı Almanya'ya ihracat yüzde 10, ABD'ye yüzde 29, Fransa yüzde 30, İspanya yüzde 68, İngiltere yüzde 4 ve İtalya'ya yüzde 6 arttı.

Binek otomobillerde en çok Mısır'a yüzde 33 ve İsrail'e ihracat yüzde 10 arttı.

Mal taşıma araçlarında ihracat İngiltere'ye yüzde 27, İtalya'ya yüzde 36, Fransa'ya yüzde 26, Slovenya'ya yüzde 18 düşerken, Belçika'ya yüzde 4 ve Almanya'ya yüzde 149 arttı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İmamoğlu duyurdu: 60 milyon TL’yi geçti! Ziyaretçi rekoru kırdı Malatya’da Atatürk’e hakaret eden öğretmene gözaltı! Kaftancıoğlu'ndan 'siyasi yasak' açıklaması: "Siyasi intikam"