Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
28 Eylül 2020 ( 15 izlenme )
Reklamlar

Piyasalar haftaya gergin başladı, sterlin 10 TL'yi aştı, dolar 7.80 bandında! İşte piyasalarda son durum...


Gece saatlerinde dolar rekor kırdı! 1 dolar ne kadar oldu?


Piyasalar haftaya hareketli bir başlangıç yaptı. Perşembe günü 7,51'e gerileyen Dolar/TL gece yarısı işlemlerinde 7,82'yi aşarak rekor kırdı. Sterlin 10 TL'yi aştı. Piyasalarda oluşan ılımlı hava Azerbaycan-Ermenistan gerilimi ile dağıldı.

Merkez Bankası’nın (TCMB) süpriz faiz artışı ve bunu takiben BDDK’nın swap kısıtlamalarını gevşetmesi Türk Lirası’na ciddi bir iyimserlik getirmesine rağmen dolardaki küresel değer kazancı ve artan jeopolitik tansiyon Türk Lirası için oluşan iyimser havayı dağıttı.

Merkez’in geçen haftaki sürpriz faiz artırımıyla dolar/TL 7.51’e gerilemişti, ardından dolardaki jeopolitik riskler, küresel değer kazancı ve satış baskısı iyimserliği azaltmıştı.

Ermenistan’da halk askere yazılmak için sokakta yürüyüş düzenledi. Fotoğraf: Reuters

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmalar kur üzerinde jeopolitik gerilimi artırıyor.

Geçen hafta ise Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile diyalog yolunun açılmış olması Türk Lirası açısından olumlu bir gelişme olarak yorumlanmıştı.

AZERBAYCAN İLE ERMENİSTAN ARASINDA NE OLUYOR?
Yıllardır gerilimin yüksek olduğu Azerbaycan-Ermenistan hattında tansiyon artıyor. Ermenistan'ın Azerbaycan'a düzenlediği saldırı sonucu ölü ve yaralıların olduğu belirtildi. Saldırıların devam etmesi üzerine Ermenistan ve Dağlık Karabağ sıkıyönetim ve seferberlik, Azerbaycan Meclisi de 'savaş hali' ilan etti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan silahlı kuvvetlerine karşı savaş faaliyetlerini ve sivil halkın güvenliğini sağlamak amacıyla cepe hattı boyunca karşı saldırı kararı alındığını duyurdu.

Reuters’a konuşan bir bankanın Hazine işlemcisi, “TL’de Asya piyasasında ani bir hareket görüyoruz. Tam olarak ne olduğu anlaşılabilmiş değil ancak illikit piyasada 7.8 seviyesini gördükten sonra 7.7 ile TCMB faiz artışı öncesi seviyelerin hemen altına geldik. TL’ye karşılaştırmalı olarak baktığımızda TCMB ve BDDK kararları ile değer kaybına rağmen ciddi bir pozitif ayrışma gördüğümüzü söyleyebiliriz” dedi ve ekledi:

‘AZERBAYCAN-ERMENİSTAN GERGİNLİĞİ SATIŞTA ETKİLİ OLABİLİR’

“Aslında biraz şansız bir durum çok güçlü 2 adım atıldı. Bunlar lokal/yabancı yatırımcı bakış açısını değiştirecek adımlar. Ancak dış piyasaların kötü olduğu bir döneme denk geldiğinden nominal etkisi sınırlı kalmış oldu. Azerbaycan Ermenistan gerginliği de Türkiye’yi ilgilendirdiğinden satışta etkili olabilir. Şöyle diyebiliriz eğer bu iki adım olmasaydı bizce dolar/TL şu an 8’in üzerinde olurdu. Piyasada bu hafta olası OVP açıklaması takip edilir. TCMB likidite adımları önemli. Bunun dışında TCMB BDDK adımlarını takip edecek kararlar piyasayı şaşırtmayacaktır.”

AKTİF RASYOSUNA YENİ DÜZENLEME
Bankaları daha çok kredi vermeye veya devlet tahvili satın almaya teşvik eden Aktif Rasyosu oranında bir gevşemeye daha gidildi. Normalleşme adımları çerçevesinde Aktif Rasyosu oranı mevduat bankalarında yüzde 90'a katılım bankalarında ise yüzde 70'e çekildi.

LİKİDİTE ADIMLARI İZLENİYOR

TCMB’nin politika faizini yükseltmesinin ardından likidite adımlarını cuma günü ardından yeniden şekillendirmeye başladı.


TCMB neredeyse iki ay aranın ardından tekrar piyasaya politika faizi ile fonlama sağlamaya başlarken bankacılar PPK öncesi %10.69 seviyesindeki ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin kısa sürede %11’e, ardından %11.50-11.75 bandına yaklaşmasını bekliyorlar. Ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti cuma günü itibarıyla %10.88 oldu.

Ermenistan Savunma Bakanlığı tarafından paylaşılan görüntülerde Azerbaycan'a ait bir tankın patlama anları görülüyor./Fotoğraf: Reuters

Enflasyonun altında kalan para politikası sıkılığının başta lokaller olmak üzere dövize yeni bir yönelim getirip getirmeyeceği izleniyordu. Sıkılaştırma adımları ardından 218 milyar dolar ile zirveye yakın olan lokallerin altın dahil döviz mevduatlarının seyri piyasada yakından izlenecek.https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/dolar-ne-kadar-oldu-28-09-2020-6057325/?fbclid=IwAR2h3-fYKcZk_FS_kPsTFBHSqfnZHAlECk5PmpbfF2Ze-1PErOiU_bm8APg

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Sen er meydanını tespit et gelmeyen şerefsizdir Herkes onlardan bir açıklama bekliyor Emekliden zam yorumu: Kıskanıyorum… Nasıl geçineceğiz? 8 köy ve 2 mahalleye corona virüsü karantinası!