Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
25 Aralık 2018 ( 46 izlenme )
Reklamlar

Retweet'e kul hakkı diyen Diyanet 8 Milyar bütçe ile ne yaptı?

MİT bütçesini 5'e katlayan Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesi nerelere harcandı?


Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gençlere ücretsiz olarak dağıttığı 'Peygamber ve Gençlik' kitabında yer alan ifadeler dün medyada bomba etkisi yarattı.

'YouTuber’lar hesap günü tespit edilecektir' ifadeleri yer alan kitapta dikkat çeken bir başka ibare ise 'Retweet etmek kul hakkı ihlalidir' sözleriydi.
Diyanet'in kitabında yer alan bu ifadeler dün sosyal medyada da kullanıcılar tarafından tepki ile karşılandı.

Kul hakkı demişken akıllara Diyanet'in şu MİT bütçesini bile 5'e katlayan bütçesi geldi.

diyanet-tablo-siyasetcafe.jpg

2017 yılını 7.3 milyarlık harcama ile tamamlayan Diyanet, 2018 yılında toplamda 8.3 milyar lira harcama yaptı.

Bütün tasarruf tedbirlerini altüst eden Diyanet İşleri'nin 2019 bütçesi 10.5 milyar liraya çıkarıldı ve böylece MİT bütçesini 5’e, yatırımcı bakanlıkların bütçesini de 4’e katladı.

PEKİ DİYANET PARAYI NEREYE HARCADI?

Diyanet'in resmi sitesinde yayınlanan mali durum ve beklentiler raporuna göre para; sayısı 144 bini bulan personele harcandı.

100 bini imam-müezzin, 20 bini kadrolu Kuran kursu öğretmeni, 20 bini geçici Kuran kursu öğreticisi, 3 bini vaiz ve bin 250’si müftü olmak üzere personel sayısı 144 bin 250’ye ulaşan Diyanet, bu dev kadroya sosyal güvenlik primleri ile birlikte 3.8 milyar TL ödedi.

Ödeneğin yüzde 78'i personel giderlerine, yüzde 14.17'si sosyal güvenlik kurumlarına devlet primi giderlerine gitti.Kalan bütçe ise Mal hizmet giderleri, faiz ve sermaye giderlerine harcandı.

https://www.siyasetcafe.com/retweete-kul-hakki-diyen-diyanet-8-milyar-butce-ile-ne-yapti-45268h.htm

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akit Tv'den Anıtkabir'e ve Atatürk'e skandal saygısızlık! İşte o görüntüler Türkiye toprakları parsel parsel satılıyor! AKP ve MHP'den CHP'li başkanların meclis başkanı olmasını engelleyecek düzenleme Nihat Özdemir'in önlenemez yükselişi! Limak, dünyanın en büyük 61’inci müteahhitlik şirketi oldu