Anasayfa
30 Aralık 2018 ( 66 izlenme )

RTÜK bu küfürlere ses çıkarmadı!

FOX TV ve HALK TV’ye ağır cezalar veren Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) kamuoyunun gündeminde kalmayı sürdürüyor.


RTÜK aldığı kararla HALK TV’ye 80 bin liraya denk gelen yüzde 5’lik para cezası ve Halk Arenası programına da 5 kez yayın durdurma cezası vermişti. Kurul, FOX TV’ye de 1 ay önceki reklam gelirinden yaklaşık 1 milyon liraya denk gelen yüzde 3’lük para cezası ve 3 kez yayın durdurma cezası vermişti.

Fakat aynı RTÜK, AKP’lilerin televizyonlardan savurduğu küfür ve hakaretleri ise kulaklarını tıkıyor.

RTÜK Üst Kurulu’nda AKP’li ve MHP’li üyeler “ittifak” yaparak yandaş kanalların ceza almasını engelledi. Aralarında AKİT TV, TGRT Haber, Beyaz TV ve A Haber gibi hükümete yakınlığı ile bilinen birçok kanaldaki küfür, hakaret ve yalan haberin ceza almasına yönelik oylama, AKP’li ve MHP’li üyelerin oyları ile reddedildi.

Öyle ki AKP’nin Ağrı Belediye Başkan Adayı eski CHP’li Savcı Sayan önceden söylediği sözlerle gündeme gelmişti. Sayan, Ülke TV’de 15Temmuz'a “tiyatro” diyenlere ağır küfürler etmişti. “Pezeve.k”, “O. Çocuğu” gibi ifadeler kullanan Sayan’ın katıldığı program için FOX ve HALK TV’ye verilen ağır cezalar gibi bir ceza öngörülmemişti.

İşte televizyonlarda “ifade özgürlüğü” kapsamına giren sözler:

Beyaz TV:

Nihat Doğan’ın programı: “Ya devlet başa, ya kuzgun leşe. Ne avukatı ne yargısı, bunlara yargı margı yok. Bunları yargılamayacaksınız, neyin yargısı, neyin avukatı, ne kıyafeti, ne yemeği? Su vermeyeceksin bunlara” ifadeleri kullanılarak nefret suçu işlendi. CHP’ye yönelik “Eli kanlı” ve “Bağajı kirli” ifadeleri kullanıldı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na hakaret edildi.

A Haber:

CHP’nin Özel Kalem Müdürü Tuncay Ceylan’ın Fethullah Gülen’in yapılanmasına üye olduğu şeklinde yalan haber yapıldı. Eren Erdem’e yönelik küfür ve hakaretler sarf edildi.

Uzay Haber:

5 Nisan tarihinde manşetlere bakış programında, Erdal Şimşek isimli yorumcunun Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik ağır hakaretleri ve küfürleri ve “CHP gericiliktir, yobazlıktır, tutuculuktur, faşizmdir, Esat’çılıktır, çocuk katliamcılığıdır. Çocuk katliamını savunuyor CHP’liler. CHP’lilik böyle bir şey. Ben CHP’lilerin yerinde olsam, topyekun ‘evet’ vereceğim referandumda. Niye? Çünkü referanduma ‘evet’ verirsem, ‘evet’ dersem, çok açık ve net söyleyeyim Kemal Kılıçdaroğlu’ndan kurtaracam. Yani 16 Nisan akşamı ‘evet’ yüzde 60 civarında çıktığında sadece Türkiye bağımsızlaşmıyor, CHP bağımsızlaşıyor. Kemal Kılıçdaroğlu ve çetesinden kurtulacak. Ha diğer gelecek, diğer gelen ondan daha da beter. Çünkü kumaşı CHP” ifadeleri cezasız kaldı.

“ESED’İN ALTINA YATTIN”

Beyaz TV’de İlahiyatçı Vehbi Güler, referandumla ilgili “HAYIR DİYENLER MELEK, EVET DİYENLER ŞEYTANDIR” ifadelerini kullandı.

Nihat Doğan’ın yine aynı kanalda CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu için “Esed’in altına yattın” dedi.

AKİT TV’de 25 Ocak günü yayınlanan programda CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem hakkında “CHP’li ajan Eren Erdem, ergen erdem, bezli donla gezen Eren Erdem” denildi.

Hayatı boyunca ABD’ye gitmediğini açıklayan Tuncay Ceylan hakkında TGRT Haber’de “CHP  Özel Kalem Müdürü Tuncay Ceylan Amerika’ya gitti FETÖ’yle görüştü”  ve “Kılıçdaroğlu’nun özel kalem müdürü FETÖ’cü. FETÖ’cüleri partiye yönlendirenler de odur” şeklinde yayın yapıldı.

Gazeteci İsmail Saymaz hakkında, TGRT Haber’de “FETÖ’nün köpeğidir” ifadeleri kullanıldı.

https://odatv.com/rtukisteboylecalismis27121802.html

Bunlar da İlginizi Çekebilir