Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
06 Aralık 2017 ( 227 izlenme )
Reklamlar

Sarraf davasının kilit ses kaydındaki 'beyefendi'... Ünlü gazeteden flaş iddia!

Sarraf beşinci kez tanık kürsüsüne çıktı. Hakim Richard Berman belgelerdeki gizlilik kararını kaldırdığını açıkladı...

Sarraf'ın itirafçı olarak Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın tek sanık haline geldiği, New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam duruşmaların altıncı gününde, Rıza Sarraf beşinci kez tanık kürsüsüne çıktı.

Amerika'nın Sesi'nden Can Kamiloğlu'nun haberine göre, hakim Richard Berman gizlilik kararı alınan, Rıza Sarraf'ın hapishane konuşmalarıyla ilgili belgelerdeki gizlilik kararını kaldırdığını açıkladı. Gizlilik kararı kaldırılan belgeler Amerikan Adalet Bakanlığı’nın kamuya açık işlem sitesi PACER’da yayınlandı.

Gizlilik kararı kaldırılan ve yayınlanan belgelerde, 15 Eylül 2016'da Rıza Sarraf'la Ahad adlı bir kişinin telefon görüşmeleri yer alıyor. Sarraf'ın 'Ahad' adlı kişiyle yaptığı bu görüşmede “ihtiyaç durumunda hapisten çıkmak ya da daha az ceza almak için yalan söylemeyi göze aldığını” söylediği belirtiliyor.

BEYEFENDİ GEREKİRSE OBAMA'YI ARASIN
Gizlilik kaydı kaldırılan diğer bir belgedeyse Sarraf'ın erkek olduğu belirtilen bir kişiyle yaptığı 6 dakika 40 saniyelik telefon görüşmesinin kayıtları var.

Belgeye göre, Sarraf'ın konuştuğu kişi, “Mevlüt ve Bekir’le görüşeceğini” ayrıca avukat Şeyda’nın da bu kişilerle görüştüğü bildiriliyor.

Gizlilik kaydı kaldırılan resmi belgelerde, Şeyda’nın, "Beyefendi"yle görüşüp, gerekirse Obama’yı aramasını telkin edeceği, başkanın danışmanıyla temasta olduğu belirtiliyor. Belgelerde ayrıca Cumhurbaşkanının danışmanının bunun Sarraf meselesi değil ulusal bir mesele olduğunu ifade ettiği belirtilerek,“Bekir’le konuşup beyefendiyi de bilgilendirecek. İbrahim konuyla ilgilenip Bekir ve Mevlüt’le konuşacak, Cumhurbaşkanı Obama’yı arayacak” deniyor.

NYT O BEYEFENDİYİ AÇIKLADI
4 Kasım 2016’da yapıldığı belirtilen konuşmayla ilgili olarak yayınlanan belgeyi haberleştiren New York Times gazetesi, kaydedilen konuşmadaki isimlerin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, atıfta bulunulan ve eski ABD Başkanı Barack Obama’yı araması önerilen kişi olarak kayıtlarda adı geçen "Beyefendi’nin" de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu iddia etti.

http://www.abcgazetesi.com/sarraf-davasinin-kilit-ses-kaydindaki-beyefendi-unlu-gazeteden-flas-iddia-70871h.htm

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çorlu'daki tren faciasında gözaltı sayısı 6'ya yükseldi! İzmir Marşı'na küfür eden terbiyesize TRT, hem de çocuk kanalında sahip çıkıyor ! Sağlık Müdürlüğü’nde 4 milyon liralık yolsuzluk! 3 mutemet tutuklandı! Cami imamı cemaate vaaz verirken, Türk Telekom’un reklamını yapıyor !