Home
05 Temmuz 2019 ( 53 izlenme )
Reklamlar

Şehit Anasına "Cumhurbaşkanına hakaret" davası açılmasına CHP’den çok sert tepki!


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Şehit Anaları Derneği Başkanı Pakize Akbaba’ya Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle dava açılmasına çok sert tepki gösterdi.Ağbaba, “Osman Öcalan'a mikrofon uzatanlar, Şehit Anaları Dernek Başkanı Pakize Akbaba'ya mahkeme tutanağı uzattılar” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya’da beraberinde TBMM İdare Amiri ve Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, CHP İl Başkanı Enver Kiraz ve Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ ile birlikte düzenlediği basın toplantısında “Pakize Akbaba hakkında Cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma açılmış. Erdoğan, şehit annesine karşı kaybettiği davanın rövanşını almaya çalışıyor” dedi.

AKP SENERYOYU YAZDI, TRT FİGÜRAN OLDU

Ağbaba yaptığı açıklamada, “Maalesef artık Türkiye’nin çivisi çıktı. Cemil Bayık'ın ABD’de yayın yapan Washington Post Gazetesine yazı yazdığı ortaya çıktı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, duruma tepki göstermiş; "Başına ödül konan bir teröriste sayfalarını açan Washington Post, açıkça terör propagandası yapmakta ve ABD yasalarını da çiğnemekte” demiş. Sayın Kalın'a günaydın demek lazım. Türkiye'yi hallettiler, ABD’li gazeteye laf söylüyorlar. O kadar uzağa niçin gidiyorsun? Daha 2 hafta önce TRT ye bir başka aranan teröristi çıkarıp AKP ye oy istetmediniz mi? Türkiye'nin devlet televizyonu yaparsa iyi, ABD'nin özel gazetesi yaparsa mı kötü? Propagandaysa alasını yaptı. Hem örgütün hem de AKP’nin propagandasını yaptı. Suçsa bundan daha büyük suç var mı? Sokakta bir vatandaş yapsa sorgusuz sualsiz cezaevine atarlar. Günlerdir tek bir TRT yetkilisi hakkında işlem yapıldı mı? Hayır. Çünkü o röportajın kurgusunu yapan AKP, mikrofonu tutan TRT'dir. Senaryo yazarı AKP; oynayanı, figüranı TRT’dir. Bu yüzden soruşturma açamıyorlar, eleştiremiyorlar. Muhabir, kameraman, genel müdür konuşsa bizi AKP gönderdi diyecekler diye üzerlerine gidemiyorlar” dedi.

“PKK Elebaşını TRT ye çıkaranlardan hesap sorması gerekenler, hesabı Şehit Annelerinden sormaya çalışıyorlar” diyen Ağbaba, “Osman Öcalan'a mikrofon uzatanlar, Şehit Anaları Dernek Başkanı Pakize Akbaba'ya mahkeme tutanağı uzattılar” ifadelerini kullandı.

HERKESİN ‘PAKİZE ANA’SI OLDU

Pakize Akbaba'nın Van Başkale'de PKK'lı teröristlerle yaşanan çatışmada oğlu Astsubay Namık Ayhan Akbaba şehit düştüğünü kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,  Oğlunun tabutun başında; “Oğlum, anan sana söz veriyor. Ömrüm yettiği sürece sizlerin mücadelesini ne pahasına olursa olsun sürdüreceğim. Şehit analarını bir araya getirip sizlerin sesi olacağım” dedi. Ardından Şehit Anaları Derneği'ni kurdu.25 yıldır sürdürdüğü görevinde herkesin “Pakize Ana”sı oldu. “Pakize Ana, çeyrek asırdır şehitler ve aileleri için mücadele ediyor” diye konuştu.

ERDOĞAN KAYBETTİĞİ DAVANIN RÖVANŞINI ALIYOR

Veli Ağbaba, Şehit Anaları Dernek Başkanı Pakize Akbaba’nın İstanbul Belediye Başkanı olduğu dönemde şehitler için “kelle” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı dava açtığını ve kazandığını, AKP'nin başlattığı açılıma karşı eylem yaptığını, Meclis’e girmesinin yasaklandığını, yasaklılar listesine alındığını kaydetti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Kısa süre önce ortaya çıktı ki, Pakize Akbaba hakkında Cumhurbaşkanına hakaretten soruşturma açılmış. Erdoğan, şehit annesine karşı kaybettiği davanın rövanşını almaya çalışıyor.”ifadelerini kullandı.

ETKİNLİĞE ÇAĞIRAN BENDİM

Pakize Akbaba’nın, 5 Aralık 2017 de gerçekleştirilen Eşitlik ve Adalet Buluşması’nda, kamuoyunda büyük yankı uyandıran bir konuşma yaptığını kaydeden Veli Ağbaba, “Pakize Ana'yı etkinliğe çağıran bendim. Konuşmasında ne bir hakaret ne bir kötü söz vardı. ‘FETÖ'yü büyüyüp besleyen sizdiniz’ dedi. ‘Kozmik odanın anahtarını FETÖ ye verdiniz’ dedi. ‘Orduya, Peygamber ocağına Ergenekon kumpasıyla zulmettiniz’ dedi. ‘Ayakkabı kutusu deyince niye kızıyorsunuz?’ dedi. İşte bu konuşmasından dolayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı iddianame hazırladı” ifadelerini kullandı.

Ağbaba şöyle devam etti:

“Adalet Bakanlığı da kovuşturma izni verdi. Bir şehit annesine kendisini eleştirdiği için dava açmak ne demek? Pakize Annenin söylediği her şeyi Mahkeme de Ergenekon Davası’nda beraat vererek onaylamış oldu.  Hiç mi vicdanınız kalmadı? 7’den 70’e ağzını açan, laf söyleyen herkesi Cumhurbaşkanına hakaretten cezalandırmak istiyorlar. Pakize Akbaba, şehit annelerinin sesidir. Bu dava sadece ona değil tüm şehit ailelerine açılmıştır. Amaçları onu susturmak, şehit annelerini susturmaktır. Biz Pakize annenin yanında olacağız. Davayı başından sonuna takip edeceğiz, hukuki destek vereceğiz. Bir şehit annesini ifadeye çağıran, onu hakim karşısına çıkaran anlayış bitip tükenmişlik içindedir. Bu ayıbı, bu utancı, şehit annelerine yapılan bu zulmü tüm Türkiye'ye duyuracağız.”

https://odatv.com/chpdencokserttepki04071917.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Emekli Tümgeneral Osman Pamukoğlu "Dedeağaç" ile ilgili uyarılarda bulundu: "Büyük depremde Amerika Boğazlar yönetimini talep edebilir" Halk destek beklerken kaynaklar heba edildi! İstanbul Zeytinburnu'nda genç çift ekonomik sıkıntılardan intihar etti... Oğuzhan Uğur’dan yandaş yazara sitem dolu yanıt! “Hani Allah, hani kitap, hani kul hakkı”