Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
10 Haziran 2020 ( 58 izlenme )
Reklamlar

Son seçim anketi sonuçları! AKP düşüyor, CHP ve İYİ Parti yükseliyor!


 Yapılan açıklamaya göre AK Parti'nin oy oranları düşerken, CHP ve İYİ Partide yükselir dikkat çekti.Metropoll Araştırma son anket sonuçlarını açıkladı. Yayınlanan verilere göre AK Parti'nin oyu düşüyor, MHP'nin oyu kararsızların altında. CHP ve İYİ Parti yükselişte. İşte tüm detaylar...

Metropoll Araştırma Şirketi, son yapılan seçim anketinin sonuçlarını paylaştı.

'Türkiye'nin Nabzı Mayıs 2020: Bu Pazar milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?' isimli araştırmada, AK Parti ve MHP'nin oylarında büyük bir düşüş görüldü.

İbrenin ise yükselişe geçen Millet İttifakı'nın iki ayağı CHP ve İYİ Parti'ye döndüğü görüldü.

AK Parti'de KADEMELİ OLARAK DÜŞÜŞ


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın genel başkanlığını yaptığı AK Parti'de şubat ayı itibarıyla düzenli bir düşüş yaşandı.

Şubat ayında ayında yüzde 33.9 olan iktidar partisinin oyu mart ayında yüzde yüzde 33.7'ye, nisanda 32.8'e ve mayıs ayında ise 30.7'ye kadar düştü.

Şubat ayında oy oranı yüzde 8.5 olarak görünen MHP ise oy oranını 7.3'e düşürdü. MHP'nin oyunun 'kararsız' seçmenin dahi altında kalması dikkat çekti.

CHP VE İYİ PARTİ HIZLA YÜKSELİYOR

Cumhur İttifakı'nın oylarında çakılma yaşanırken, CHP ve İYİ Parti ise yükselişe geçti.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanı olduğu CHP şubat ayında yüzde 20.7 olan oyunu mayıs ayı itibarıyla 21.7'ye kadar çıktı.


Meral Akşener liderliğindeki İYİ Parti ise şubat oyunda yüzde 7 olan oyunu mayısta 7.7'ye yükseltti.

'KARARSIZIM, PROTESTO OY VE CEVAP YOK' DAHİL DEĞİL

Partilerle ilgili paylaşılan verilere 'kararsızım, protesto oy ve cevap yok' diyen seçmenlerin oyları dağıtılmadı.

Ankette mayıs ayında 'Kararsızım' diyenler yüzde 7.7, 'protesto oy' diyenler yüzde 3.6, 'cevap yok' diyenler ise yüzde 8.9 olarak ifade edildi.

DEVA PARTİSİ, SAADET PARTİSİ, GELECEK PARTİSİ...

Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Temel Karamollaoğlu'nun genel başkanlıklarını yaptıkları DEVA Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi'nin mayıs ayındaki oy oranları da şu şekilde açıklandı:

DEVA Partisi: Yüzde 1.3

Gelecek Partisi: Yüzde 1.3

Saadet Partisi: Yüzde 0.7

https://www.haber3.com/guncel/politika/son-secim-anketi-sonuclari-ak-parti-dusuyor-chp-ve-iyi-parti-yukseliyor-haberi-5515748

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yandaş Yenişafak 'araç saltanatını' görmek istemedi Üniversitede yine torpilli atama iddiası! Ankara'da okul hizmetlisi, 15 öğrenciye cinsel istismardan tutuklandı! Bütçesi yetmeyen Diyanet 9 bin 500 personel alacak!