Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
12 Şubat 2019 ( 48 izlenme )
Reklamlar

Soru: Bunları daha ne kadar kullanacaksınız? Yanıt: 2032

CHP’li vekil o helikopterleri sormuş!

İstanbul Çekmeköy'de dün düşen ve 4 askerimize mezar olan UH-1 tipi helikopterle ilgili çarpıcı bir ayrıntı ortaya çıktı. Bu kazadan 2 buçuk ay önce de aynı tip bir helikopter yine Çekmeköy'de yerleşim alanına düşmüş o kazada da 5 askerimiz şehit olmuştu. Bu kazanın ardından CHP'li vekil Murat Emir, Milli Savunma Bakanlığı’na ‘helikopterleri TSK envanterinden ne zaman çıkaracaksınız?” diye sormuş, Bakanlık bu soruya “2032 yılına kadar kullanılacak” diye yanıt vermiş.İstanbul Çekmköy'da düşen helikopterin kullanım süresinin daha önce tartışma konusu olduğu ortaya çıktı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, geçen Kasım ayında aynı tip helikopterin kaza yapması sonucu Milli Savunma Bakanlığı'na ‘helikopterleri TSK envanterinden ne zaman çıkaracaksınız?” diye sormuş, Bakanlık “2032 yılına kadar kullanılacak” yanıtı vermişti.

Emir, Sözcü'ye yaptığı açıklamada “Daha kaç kere canımız yanacak?” diye sordu.

Geçtiğimiz Kasım ayında Sancaktepe'de yine aynı tip helikopterde 5 askerimizie zaman şehit verdiğimiz kazanın ardından CİMER aracılığı ile Milli Savunma Bakanlığı'na yönelttiği UH-1 tipi helikopterlerin TSK envanterinden ne zaman çıkarılmasının planladığı sorusuna “bu sürecin 2015 yılından başladığı ve 2032 yılına kadar süreceği” yanıtının verildiğini hatırlatan Emir, “ Daha kaç ocak sönecek?” dedi.

Son 3 ay içinde aynı helikopter yüzünden 9 askerimizi şehit verdiğimizi, sicili bozuk bu helikopterleri kullanma ısrarının artık hiçbir şekilde açıklanamayacağını ifade eden CHP'li Emir, “ Başta ABD olmak üzere dünya üzerinde pek çok ülke bugün bu tip helikopterleri emekliye ayırmıştır. Her ne kadar yapılan açıklamalarda UH 1'lere toz kondurulmasa da, bunların sadece Türkiye'de değil dünyanın pek çok ülkesinde kullanıldığı, helikopterlerin revizyondan geçirildiği ifade edilse de sicili hayli kabarık olduğu bu son kazayla tescillenmiş helikopterlerin kullanılmasındaki ısrar artık kamuoyunun anlayış ve idrak sınırlarını aşmıştır” dedi.

Emir, “ ‘Biz uyarmıştık' demek, kurmak istediğimiz son cümle lakin aynı tip helikopterle peş peşe bu kazaların yaşanmasının ‘Acı bir tesadüf' olarak açıklanamayacağı artık ortadadır. Kazanın sebebinin en kısa sürede ortaya konması gerekliliği bir yana, TSK'nın bu helikopterleri envarterden çıkarma sürecini yeniden gözde geçirmesi gerektiği aşikardır.” açıklamasında bulundu.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/chpli-vekil-o-helikopterleri-sormus-3494306/?fbclid=IwAR2ZQj3DP6nzsci6F1VlHfMsVZIND6oNX_R_VA8Bim9CzjaY7C4TBvzuqHg

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

5 Ayrı cinsel saldırı ve taciz suçundan kaydı bulunan o sapık yakalanmıştı, mahkeme serbest bıraktı! AKP'li imamdan itiraf 'AKP döneminde müslümanlar fazla rahatladı, sekülerleşti, dünyevileşti, şuurunu kaybetti !' Eylemdeki 3. Havalimanı işçisi 'Koçbaşı ile kapılarımızı kırdılar. Dün gece bizi uyutmadılar, bugün işe çıkmamızı istiyorlar !' Türk Telekom’un çoğunluğunu resmen aldılar!