Home
08 Ağustos 2022 ( 8 izlenme )
Reklamlar

Tahran'daki rövanş sonrası akıllardaki tek soru: Putin, Erdoğan'ı yine bekletecek mi?

Tahran'daki rövanş sonrası akıllardaki tek soru: Putin, Erdoğan'ı yine bekletecek mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşecek. Görüşmede ikili ilişkiler ele alınırken, iki devlet başkanının görüşmeleri son yıllarda yeniden gündeme geldi. 

Erdoğan ve Türk heyeti iki yıl önce Rusya'ya yaptıkları ziyarette dakikalarca beklemek zorunda kalırken, Rus televizyon kanalları bu anları özellikle yayınlamıştı. Öte yandan, Cumhurbaşkanı Erdoğan iki hafta önce Tahran zirvesinde Putin'i dakikalarca bekletirken, dış basın olayı intikam olarak nitelendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetlisi olarak bugün Soçi'ye gidecek. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Görüşmelerde güncel küresel ve bölgesel meseleler ile TürkiyeRusya ikili ilişkileri hakkında görüş alışverişinde bulunulacak" denildi.


2 YIL ÖNCEKİ TOPLANTIDA PUTİN ERDOĞAN'I BEKLETTİ
2020'de Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk heyetini kameralarla dolu bir odada dakikalarca bekletti. Rus basını ise bu anları televizyonlara sayaç koyarak kamuoyuna duyurdu.

ERDOĞAN TAHRAN'DA İNTİKAM ALDI
Putin'in Erdoğan için dakikalarca süren bekleyişi, geçtiğimiz haftalarda İran'da düzenlenen üçlü zirvede kameralara yansımıştı. Erdoğan'ı basın mensuplarıyla baş başa karşılamaya hazırlanan Rusya Devlet Başkanı'nın yüz ifadeleri dikkat çekti.


SURİYE'NİN KUZEYİNE MUHTEMEL OPERASYON
Öte yandan Suriye'nin kuzeyindeki olası askeri harekatlar da toplantının gündemindeki öncelikli konu olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, görüşmede Rusya ile 2019 yılında imzalanan 10 maddelik anlaşmayı hatırlatacak. Rusya'yı sorumluluklarını yerine getirmeye çağıracak.


TAHIL KORİDORU SÖZLEŞMESİ
Soçi'de yapılacak görüşmede Türkiye'nin girişimleri ve Rusya ile Ukrayna arasında imzalanan anlaşma kapsamında oluşturulan tahıl koridoru da ele alınacak. Bölgedeki mevcut durumla ilgili görüşülecek. İlk geminin hareketinden sonra yeni taşımaların sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi ve uluslararası pazarlara ulaşabilmesi için gerekli adımlar görüşülecek.