Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
01 Mayıs 2018 ( 43 izlenme )
Reklamlar

Taksim’e yürümek isteyen gruba polis müdahalesi!

İstanbul'da 1 Mayıs kutlamalarında geniş güvenlik önlemleri alındı. Taksim Meydanı kapatıldı, İETT seferleri durduruldu, İstanbul Metrosu Taksim istasyonunda kapatıldı. Öte yandan Beşiktaş'ta toplanarak Taksim'e yürümek isteyen yaklaşık 15 kişilik gruba polis müdahale etti. Taksim Meydanı'nda sadece sendikaların çelenk bırakmasına izin veriliyor. Türk-İş üyesi bir grup Gümüşsuyu'ndan Taksim Meydanı'na yürüdü. Hak-Sen üyesi bir grup da işçi haklarına dikkat çekmek için çıplak ayakla Taksim Meydanı’na geldi.

Taksim’e yürümek isteyen Halkın Kurtuluş Partisi üyesi gruba polis izin vermedi. Grup yürümekte ısrar edince polis müdahalede bulundu. Gruptakiler gözaltına alındı.

VATAN PARTİSİ ÜYELERİ MEYDANA SOKULMADI

Öte yandan Vatan Partisi üyesi bir grup Taksim Meydanı’na çelenk bırakmak istedi. Ancak polis gruba izin vermeyerek geri gönderdi. Öte yandan, polisin meydan ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri devam ediyor. Meydanda K9 diye tabir edilen polis köpekleri de görev yaparken, havadan da polis helikopterlerinin denetim yaptığı görüldü.

 

istanbul-dha

ANITA ÇELENK BIRAKTILAR

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, sendikalar Taksim Meydanı'na geldi. Türk-İş üyesi bir grup Gümüşsuyu’ndan Taksim Meydanı’na yürüdü. Hak-Sen üyesi bir grup da işçi haklarına dikkat çekmek için çıplak ayakla Taksim Meydanı'na geldi.

Daha sonra Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakan Türk-İş üyesi grup, saygı duruşunda bulunarak 1 Mayıs 1977’de hayatını kaybedenleri andı. Sendika üyeleri daha sonra Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı. Grup burada saygı duruşunda bulunan ve İstiklal Marşı’nı okuyan grup bir süre 1 Mayıs’a ilişkin sloganlar attı.

Burada grup adına Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve KOOP-İş Genel Başkanı Eyüp Alemdar açıklama yaparak, “Ülkemizin her köşesinden sesleniyoruz. İş cinayetlerine son diyoruz, kayıt dışılığa, taşeron işçilere kadro düzenlemesindeki adaletsizliğe, düşük ücret politikalarına, vergi düzenindeki adaletsizliğe, esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışmanın her türlüsüne, sendikasızlaştırmaya, çalışanların sendika seçme özgürlüğü üzerindeki baskılara karşı sesimizi yükseltmek, mücadelemizi pekiştirmek için sesleniyoruz. Küresel sermayenin insanı yok sayan işçi hak ve özgürlüklerini ortadan kaldırmak isteyen amansız politikalarına karşı 1 Mayıs 2018’de Taksim’den bir kez daha haykırıyoruz, yaşasın 1 Mayıs, yaşasın mücadelemiz” dedi. Grup daha sonra, Taksim Meydanı’ndan ayrıldı.

ÇIPLAK AYAKLA GELDİLER

Ardından Taksim Meydanı'na Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (Hak-Sen) geldi. Grupta bulunanların ayaklarının çıplak olması dikkat çekti. Ayaklarının işçi haklarına dikkat çekmek için çıplak olduğu öğrenildi. Grup Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktıktan sonra buradan ayrıldı.

2018-05-01t101614z_1671448947_rc1526295310_rtrmadp_3_may-day-turkey

Foto Reuters

resimid_4927235

Foto İHA

resimid_4927164

Foto DHA

Hak-İş Konfederasyonu İstanbul İl Başkanı Mustafa Şişman basın açıklaması okudu. Şişman, “Bizler haklarımız için, özgürlüklerimiz için, demokrasi için, insanca hayat yaşamak için, adil bir dünya düzeninin temelini oluşturmak için, özgürlükçü, katılımcı, sivil ve demokratik yeni Türkiye için hep birlikteyiz, Taksim’deyiz. OHAL’in tekrar uzatılmasının nedenlerinin ortadan kaldırılması için, daha müreffeh, daha demokratik bir Türkiye için, ülkemizin geleceği için alanlardayız, meydanlardayız. Din, vicdan ve fikir hürriyetinin toplumun tüm kesimlerine hakim kılınması için yine alanlardayız. Hak-İş olarak bizler sosyal devlet, sosyal adalet ve sendikal haklarımız için 1 Mayıs 2018’de Adana’dayız, tüm Türkiye’deyiz, İstanbul’dayız ve Taksim’deyiz. Ülkemizin bugünü ve geleceği için, bütünlüğü, insanlarımız birlik, beraberlik ve kardeşliği için talep, teklif ve beklentilerimizin karşılanması için hep birlikte alanlardayız. Hak-İş Konfederasyonu olarak sendikasız ve örgütsüz bütün çalışanlara ‘örgütlü ol, sendikalı ol, Hak-İş’li ol diyoruz. Sendikasızlaştırmaya, güvencesizleştirmeye, kuralsızlaştırmaya, yeni özelleştirmelere, kayıt dışı ve düşük ücretlerle çalıştırılmaya, insan onuruna yakışmayan her türlü işe, her türlü davranışa ‘hayır’ diyoruz” diye konuştu.  Açıklamanın ardından grup, Taksim Meydanı’ndan ayrıldı.

SAĞLIK HİZMETLERİ SENDİKASI

Hak-İş’in ardından Sağlık Hizmetleri Sendikası’sı da Gümüşsuyu Caddesi’nden yürüyerek geldi. Sendika üyeleri, ilk olarak Kazancı Yokuşu’na karanfil bıraktı. Grup daha sonra da Taksim Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.

foto-reuters-001

Foto Reuters

foto-reuters-002

Foto Reuters

foto-reuters-003

Foto Reuters

foto-reuters-004

Foto Reuters

foto-reuters-005

Foto Reuters

foto-reuters-006

Foto Reuters

foto-reuters-007

Foto Reuters

foto-reuters-008

Foto Reuters

foto-reuters-009

Foto Reuters

foto-reuters-010

Foto Reuters

foto-reuters-011

Foto Reuters

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Foto: Reuters

https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/taksime-yurumek-isteyen-gruba-polis-mudahalesi-2380862/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

‘Sakalsız erkekten tahrik olan cemaatten’ DSİ’li propaganda! Prof. Aziz Sancar 'Türkiye'deki barış için Nobeli geri vermeye hazırım' Gururumuzsun koca yürekli adam ! Erdoğan darbeyi eniştesinden duyarken Devletin valisi istihbaratı 15 gün önce almış! Türkiye’nin dört bir yanındaki öğrenciler toplu taşımada 'İmamoğlu indirimi' bekliyor!