Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
18 Şubat 2019 ( 57 izlenme )
Reklamlar

Tanzim satışlarla gündeme gelen Tarım Kredi Kooperatifi'nin yeni işi bakın ne olacak?

Tarım Kredi İslami bankacılığa hazırlanıyor!

Tanzim satışlarla gündeme gelen Tarım Kredi Kooperatifi ürünler tarladan sofraya gelirkenki masrafları sebebiyle kredi ihtiyacı olduğunu bunun için de İslami bankacılık çalışmaları yaptıklarını söyledi. Çalışmalar yakında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulacak.Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, katılım bankacılığında kararlı olduklarını belirterek, “Biz bunu çalışıyoruz ve inşallah yakın zamanda da projemizi Cumhurbaşkanı’na sunacağız.” dedi.

Poyraz, AA muhabirine tarım sektöründe katılım bankacılığı ihtiyacına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bir ürünün tarladan tüketiciye gelirken geçtiği süreçlerde birçok aşamada finansmana ihtiyaç duyulduğuna dikkati çeken Poyraz, finansman sağlamada kullanılan kredinin faiz maliyetlerinin ürünlerin fiyatlarına eklendiğini anlattı.

‘GÜBREYİ ALIRKEN FİNANSMANA İHTİYAÇ VAR’

Poyraz, gübre alım satımı üzerinden örnek vererek, “Tarım Kredi olarak gübreyi alırken bizim de çok ciddi anlamda finansman ihtiyacımız var, bunun için bankadan kredi kullanıyoruz. Çiftçiye bunu satarken çiftçi de parası yoksa kredi kullanıyor. Sonrasında ürün üretiliyor. Bu ürünün 1 ay içinde alınması ve işleme tabi tutulması gerekiyor. Milyonlarca tonla ifade edilen ürün alınırken de kredi kullanarak çiftçiye parası ödeniyor. Sonrasında da çiftçi bize, biz de kredi kullandığımız yere ödüyoruz. Bütün bu katmanların her birinde ayrı ayrı finansman kullanıldığı için burada çok ciddi bir faiz yükü var.” ifadelerini kullandı.

Faiz yükünün maliyetleri bu kadar etkilediği bir durumda alternatif bir sistem oluşturulması gerektiğini vurgulayan Poyraz, tarım sektörünün katılım bankalarının yatırım yapmalarına müsait olduğunu ve fırsatlar sunduğunu anlattı.

’50 MİLYON BİZ KOYDUK 50 MİLYON ONLAR KOYDU’

Poyraz, örnek olması için bir katılım bankasıyla ticaret yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Fıstık ve badem işleme tesisimizde işlemek üzere vatandaşımızdan fıstık ve badem alırken parasını ödüyoruz. Parayı öderken bankadan borçlanıyoruz. Katılım bankasına dedik ki ’50 milyon lira siz, 50 milyon lira biz koyalım, ortaklarımızdan aldığımız ürünün bedelini ödeyelim. Sonra fabrikada bunları işleyip satalım, dönem sonunda bir hesap yapalım. Fabrikadaki masrafları düşelim, ne kadar kaldı ikiye bölelim.’ dedik.”

Tarım Kredi’nin katılım bankası kurma yönünde kararlı olduğunun altını çizen Poyraz, şöyle devam etti:

“Bu işe sermaye koymak isteyen yabancı ortaklarla ya da Türkiye’de bu işe yatırım yapmak isteyen, bu işe varız diyen katılım bankalarıyla veya en nihayetinde biz biraz daha küçük başlayalım ama biz başlayalım dersek de bu işe başlayabiliriz. Biz bunu çalışıyoruz ve inşallah yakın zamanda da bu projemizi Cumhurbaşkanı’na sunacağız. Yani ete kemiğe büründüğünü söyleyebilirim. İllaki biz yapalım demiyoruz.”

AA

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/tarim-kredi-islami-bankaciliga-hazirlaniyor-3568660/?fbclid=IwAR37f5kPsap17ErKOTZuI-z2-wxRA6XImv93r5i0IsAo9Il1V_ThXCFuu_8

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hülya Koçyiğit’in damadına verilen Konyaaltı Plajının açılışı Erdoğan’dan Ekrem Dumanlı 'Pensilvanya'daydım, Mevlüt Çavuşoğlu görüşmek için saatlerce bekledi ! O çıkarken başka bakan ve milletvekilleri kapıdaydı' Eren Erdem hakkında fezleke düzenlendi! TBMM’den Yavaş’a ambargo!