Anasayfa
18 Ocak 2020 ( 136 izlenme )
Reklamlar

Tarikatlar eğitimi işgal etti!


Eğitimİş, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ilk dönem karnesini hazırladı. Sendikanın raporunda, MEB içinde örgütlenen tarikatlar, memur görünümlü Cumhuriyet düşmanları, imam hatip dayatması, öğretmenlerin koşulları ile ataması yapılmayan öğretmen adaylarının intihara terk edilmesi yer aldı.Eğitimİş, 20192020 eğitim ve öğretim döneminin ilkyarıyılına ilişkin değerlendirme raporunu açıkladı. 

 Tarikatlar beslendi: Diyanet, Kuran kurslarıyla yetinmeyerek gözünü MEB’e bağlı anaokullarına dikti. Tarikatların yasal maskesi olan dernek ve vakıflarla imzalanan protokoller, eğitimi tarikatların, cemaatlerin arka bahçesi yapmaya yaklaştırdı. Cinsel istismar skandallarıyla toplum vicdanında yara açan Ensar Vakfı, okullarda “ahlak” dersi verebilir hale geldi. Adı yolsuzluklarla anılan Deniz Feneri Derneği’ne, okullarda iyilik öğretmesi görevi verildi. Toplum vicdanı hâlâ Aladağ faciasıyla sızlarken, Denizli’de Süleymancılar tarikatına ait bir yurtta, belletmeni tarafından defalarca cinsel istismara uğrayan 12 yaşındaki bir erkek çocuğu intihar etmeye çalıştı.

Cumhuriyet düşmanları: Yüzde 80’i iktidarın eksenindeki Eğitim BirSen üyeleri arasından seçilen okul yöneticilerinin birçoğu 2019’da da rezaletlere imza attı. AKP’ye ne kadar yakın olduklarını göstermek için sosyal medya üzerinden her fırsatta Cumhuriyete ve onun kurucusu olan büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’e dil uzatan yöneticiler, yine cezalandırılmadı. Karma eğitimin haram olduğu, kız öğrencilerin eşofman giymemesi gerektiği gibi sapıkça ve yobazca ifadeler kullanan yandaşlar da eğitim sisteminden koparılmadı. Dayatmanın acı meyvesi: AKP’nin yoksul öğrencilere dayattığı imam hatiplerin başarı oranı daha da düştü. Bakanlık raporuna göre imam hatipler devamsızlık, sosyal etkinliklere katılma ve kitap okuma hedeflerini de tutturamadı. Birçok ilde gösterişli törenlerle açılışı yapılan çok sayıda imam hatip lisesi, “yeterli öğrenci bulunamadığından dolayı” kapatıldı. 

Öğretmenin yüzü gülmedi: Kamuda çalıştığı için yoksulluğa mahkûm edilen öğretmenler, keyfi disiplin cezaları, fişlenmeler, sürgünler ve mobbingle yüz yüze kalmaya devam etti. Sözleşmeli, ücretli adı altında öğretmenlerin kategorilere bölünerek sömürülmesi 2019’da da sürdü.

İntihar noktasındaki öğretmenler: Mesleğine kavuşturulmayan öğretmen sayısı, yarım milyona dayandı. 2019’da ataması yapılmayan 9 öğretmen intihar etti. MEB’in öğretmen açığına dair açıkladığı rakamlar ile okullardan gelen bilgiler çelişti. Bakan Ziya Selçuk’un liyakat getirecekleri söylemine rağmen, yandaş olmayanı ayıklama sistemi olarak yine sözlü mülakat yöntemi kullanıldı. KPSS’den çok yüksek puan alan öğretmen adayları dahi açıkta kaldı. 

AKP’nin gözcü kulesi: Tepeden inme getirilen rektör ve dekanlar, çağdaşlığa ve laikliğe aykırı söylemleriyle sık sık gündeme oturdu.  

http://www.krttv.com.tr/gundem/tarikatlaregitimiisgalettih24990.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gazeteci Serkut Bozkurt'dan flaş Ahmet Hakan iddiası! AKP Genel Başkan Yardımcısı'ndan işsiz gence 'Boş boş gezme ya !' 11 milyon araç kaçak geçti Kaymakamdan okullara 'Yenikapı' talimatı: Kolaylık sağlayın!