Anasayfa1
29 Temmuz 2020 ( 53 izlenme )
Reklamlar

Tepkilerin odağındaki Erbaş’tan ‘Müslüman dini liderlere’ Ayasofya mektubu! ‘İlk işareti olacaktır’


Ayasofya'daki hutbe ile tepki çeken Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 'Müslüman dini liderlere' mektup gönderdi. Erbaş “Ayasofya’nın dirilişi, mazlum ve mahzun müminler için geleceğe dair bir ümit kaynağı; adalet ve merhamet temelinde yükselen medeniyetimizin yeniden yükselişinin de ilk işareti olacaktır” ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Ayasofya'nın 86 yıl aradan sonra cami olarak yeniden ibadete açılmasından dolayı ‘Müslüman dini liderlere’ birer mektup gönderdi.

“COŞKUN HEYECAN”

Ayasofya'nın Danıştay'ın aldığı yargı kararı ve Cumhurbaşkanlığı düzenlemesiyle tekrar camiye döndürülmesinden duyduğu memnuniyetini dile getiren Erbaş, “Öncelikle her Müslüman gibi ben de bu değişiklikten duyduğum coşkun heyecanı ve mutluluğu sizinle paylaşmak istiyorum” ifadesini kullandı.

Ayasofya'nın tarihi geçmişine değinen Erbaş, “Ayasofya, İstanbul’a ait en kadim yapı olmasının yanında, aynı zamanda bu coğrafyanın yaklaşık 15 asırlık tarihine de yakinen şahit olan bir şaheserdir” değerlendirmesinde bulundu.

‘Müslümanların 86 yıldır Ayasofya'ya olan özlemlerini’ dile getiren Erbaş, Türkiye’deki her Müslüman’ın kalbinde bir Ayasofya sevdasının varolageldiğini ve bu sebeple de yıllarca tekrar mabede dönüştürülmesi için yürüyüşler düzenlendiğini, piyesler tertip edilip şiirler yazıldığını belirtti.

“FETRETİ SONA ERMİŞTİR”

Müslümanların ‘Ayasofya'ya kavuşmasından dolayı yaşadığı sevince’ değinen Erbaş, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

* Hamdolsun bugün Ayasofya'nın fetreti sona ermiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetiyle artık Allah'a secde edilecek bir mekana dönüştürülmüştür.

* İnşallah Ayasofya'nın dirilişi, Mescidi Aksa'nın da özgürlüğe kavuşmasının habercisi olacaktır.

* Onun bu dirilişi, inşallah, mazlum ve mahzun müminler için geleceğe dair bir ümit kaynağı; adalet, merhamet ve ahlak temelinde yükselen medeniyetimizin yeniden yükselişinin de ilk işareti olacaktır.

‘Müslüman dini liderlerin’ yaklaşan Kurban Bayramı'nı da tebrik eden Erbaş, “Zatı alinizle birlikte en kısa zamanda Ayasofya'da saf tutmayı ümit ediyor, en kalbi selam ve saygılarımı sunarım” dedi.

TARTIŞILAN HUTBE

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya'da okuduğu cuma hutbesinde, “Fatih Sultan Mehmet Ayasofya'yı cami olması için vakfetti. Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar! Vakfedenin şartını çiğneyen lanete uğrar” ifadelerini kullanmıştı. Erbaş'ın bu sözleri Atatürk'ü hedef aldığı şeklinde yorumlanmış ve büyük tepki çekmişti. (İHA)

https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/tepkilerinodagindakierbastanmuslumandiniliderlereayasofyamektubuilkisaretiolacaktir5958943/?fbclid=IwAR1bvb9u6RrJSrmFWPrhrqqip3on1d4yFZhaDb736Sqmc9S5upD0uyqLrDw

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP'den tartışma yaratacak seçim hamlesi! Sağlık Bakanı Koca vaka ve vefat sayısını açıkladı: 28.873 yeni vaka tespit edildi, 210 kişi hayatını kaybetti, 26.224 kişi de sağlığına kavuştu! Peker'i iade etmeyen BAE, Türkiye ile 'uzayda ortaklık' yapacak! Ekmek ve simide kaçak zam