Home
11 Mart 2023 ( 15 izlenme )
Reklamlar

TOKİ'den tanıdık isimlere milyarlık 'deprem konut ihaleleri'


Kahramanmaraş merkezli depremlerden sonra TOKİ tarafından düzenlenen 'deprem konut ihaleleri'nin sonuçları açıklanmaya başladı. İhaleleri alanların içinde Kızılay yönetici Kadem Ekşi'nin yakınları, AKP Kadın Kolları MKYK üyesinin babası, AKP'li milletvekili aday adayı Bedrettin Binbay da var.


Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) başlattığı deprem konutları ihaleleri, hız kesmeden devam ediyor. Özel davetlerle kamuoyundan saklanarak düzenlenen ihalelerin 24’ünün sonuç ilanı açıklandı. 

İleri Haber'den Ersan Kınık'ın haberine göre, milyarlarca liraya ulaşan ihaleleri alan müteahhitler arasında Kızılay İstanbul İl Merkezi Başkanı Kadem Ekşi’nin yakınları da var, AKP Kadın Kolları MKYK üyesinin babası da var, AKP’li milletvekili aday adayı Bedrettin Binbay da…

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından deprem bölgelerinde başta barınma olmak üzere, temiz su ve hijyen gibi sorunlar devam ederken, TOKİ tarafından 21 Şubat’ta başlatılan deprem konut ihaleleri hız kesmeden sürüyor. 21/B pazarlık usulüyle kamuoyundan gizlenerek gerçekleştirilen ihaleler de adreslerini bulmaya devam ediyor.

Kamu İhale Bülteni’nde 24 deprem konut ihalesinin sonuçları yayımlandı. 21 Şubat ve 1 Mart tarihleri arasında düzenlenen ihaleler kapsamındaki konut sayısı 12 bini aştı. Son 9 günde düzenlenen ihalelerin sonuçları ise henüz kamuoyuyla paylaşılmadı.

24 deprem konut ihalesinin toplam sözleşme bedeli ise 21 milyar TL’ye ulaştı.

TOKİ tarafından düzenlenen ve müteahhitlerin özel davetle çağrıldığı ihalelerden bazıları, yandaşlar tarafından paylaşılmaya başlandı.

Adana’nın Sarıçam İlçesi’nde yapılacak olan 590 konutluk projenin ihalesi 22 Şubat’ta düzenlendi. 8 şirketin teklif verdiği ihaleyi 809 milyon 550 bin TL’lik teklifiyle Aydın İnşaat ile Dizmanlar Gayrimenkul iş ortaklığı kazandı.

Şirketin ortakları arasında, AKP Genel Merkez Kadın Kolları MKYK Üyesi Hazal Dizman’ın babası Nihat Dizman bulunuyor.

640 MİLYONLUK İHALEYİ AKP’Lİ ADAY ADAYI KAPTI

Urfa’nın Eyyübiye ilçesinde yapılması planlanan 363 konut, 1 adet 5 dükkanlı ticaret merkezi projesinin ihalesi de 24 Şubat’ta düzenlendi. 3 firmanın teklif verdiği ihaleyi İzbay İnşaat isimli şirket kazandı. TOKİ ile şirket arasında 640 milyon TL’lik sözleşme imzalandı.

İzbay İnşaat, 2018 genel seçimlerinde AKP’den Siirt Milletvekili aday adayı olan Bedrettin Binbay’a ait. Binbay, geçmiş yıllarda da TOKİ’den aldığı ihalelerle gündeme gelmişti.

1 MİLYAR LİRALIK İHALEYİ İSE KIZILAY YÖNETİCİSİNİN YAKINLARI ALDI

Adıyaman’ın Merkez ilçesinde yapılması planlanan 614 konutluk projenin ihalesi ise 28 Şubat’ta düzenlendi. Bu ihaleyi ise tam 999 milyon TL karşılığında Ahes İnşaat isimli firma kazandı. Firma, depremzedelere gönderilmesi gereken çadırları sivil toplum örgütlerine fahiş fiyatlardan sattığı ortaya çıkan Kızılay’ın İstanbul Şube Başkanı Kadem Ekşi’nin yakınlarına ait.

Ticaret Sicil Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre şirket Ebubekir Ekşi ve Mücahid Hamza Ekşi’ye ait.

Şirketin sahiplerinden Mücahid Hamza Ekşi, Kadem Ekşi’nin kurucusu olduğu Ekşioğlu Vakfı’nın yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

KRT

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP maden faciasının yaşandığı İliç'te kaybetti 2.5 milyon Suriyeli daha gelebilir! Devletten izni aldı yüzlerce işçiyi kapıya koydu! Eski Ülkü Ocakları Başkanı'ndan 'Kılıçdaroğlu' için kritik uyarı: "Bir mafya grubu üzerinden Kılıçdaroğlu'na hamle yapılacağıyla ilgili duyumlarım var."