Anasayfa
09 Temmuz 2022 ( 1 izlenme )
Reklamlar

Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma girişimine terörü destekledikleri için karşı çıktı

Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılma girişimine terörü destekledikleri için karşı çıktı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üyelik için "hayır" oyu vereceğini açıklamasının ardından iki ülkeden birer heyet ikna turu için Ankara'ya geldi.  Ankara'nın Finlandiya ve İsveç'in üyelik taleplerinin yer aldığı 10 maddelik bir liste ortaya çıktı.

 Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılımı gündemde kalmaya devam ediyor.  Türkiye, teröre verdiği destek nedeniyle her iki ülkenin üyeliğine de "hayır" oyu vereceğini açıklamıştı.

 GÖREV YAPMAK İÇİN ANKARA'YA HEYET GÖNDERİYORLAR
 Türkiye'nin olumsuz tavrını değiştirmek için İsveç ve Finlandiya Ankara'ya bir heyet gönderdi.  İki ülkenin NATO üyelik başvurularıyla ilgili istişare toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşti.  Yayınlanan açıklamada, her iki ülkeden de somut adımlar bekleniyor;  Kendilerinden terörle bağlarını kesmeleri ve ülkemize uyguladıkları ambargoları kaldırmaları istendi.

 "AYARLARI DEĞİŞTİRMEYECEĞİZ"
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada, "NATO genişlemesi konusunda esnek olmamızı önerenlerin terör örgütleriyle bağlarını sorgulamaktan ısrarla kaçınmaları, kararlı duruşumuzun doğruluğunu kanıtlıyor.

 10 MADDELİK TALEP LİSTESİ
Öte yandan Ankara'nın müzakerelerin sürdüğü İsveç ve Finlandiya'ya ilettiği talepler ortaya çıktı. Yeni Şafak'ın haberine göre bu maddeler şu şekilde:

  • İki ülkeden, Türkiye'nin PKK, DHKP/C, DEAŞ, FETÖ ve uzantıları dahil terör örgütleriyle yürüttüğü mücadelede destek vermeleri istendi.
  • Terör örgütlerinin savunuculuğunu yapan İsveç ve Finlandiya'nın terörle mücadele için gerekli yasal düzenlemeleri ve hukuki altyapıyı kurmaları gerektiği belirtildi.
  • Ülkelerinde bulunan PKK'nın uzantılarına ait temsilciliklerin kapatılması ve açılması girişimlerinin engellenmesi gerektiği vurgulandı.
  • İki ülkede yapılan FETÖ faaliyetlerine izin verilmemesi, iltisaklı internet sitesi ve medya organlarının kapatılması istendi.
  • İade, mal varlığı dondurma ve terör iltisaklı derneklerin kapatılması taleplerinin karşılanması belirtildi.
  • İsveç ve Finlandiya'da bulunan terörle bağlantılı kişilerin sınır dışı ve iade edilmesi vurgulandı.
  • PKK ve DHKPC gibi terör örgütlerinin paçavralarıyla gösteri yapılmasına izin verilmemesi belirtildi.
  • İki ülkenin Türkiye ile istihbarat paylaşımı yapılması istendi.
  • İki ülkeden de Türkiye'ye yönelik savunma sanayii kısıtlamalarının kaldırılması istendi.
  • İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üye olmaları halinde bu taahhütleri yerine getirmeleri gerektiği de belirtildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

CHP suç duyurusunda bulunuyor Demokrasi nöbetçileri (!) çok büyük bir demokrasi aşkıyla yürüyor ! Danıştay’dan flaş karar: Müfettiş Atatürk'ü bilecek! Sağlık Bakanı Koca'nın hastanesinde skandal! Çalışanlar zorunlu ücretsiz izne çıkartıldı!