Anasayfa
11 Haziran 2022 ( 7 izlenme )
Reklamlar

Türkiye'nin büyüme beklentisi

OECD, Türkiye'nin bu sene amacıyla büyüme ve enflasyon ön görülerini yukarıyaya yönlü revize etti.

OECD bugün yayınladığı "Ekonomik Görünüm" raporunda, Türkiye amacıyla 2022 senesi GSYH büyüme ön görüsü yüzde 3,3'ten yüzde 3,7'ye çıkarıldı. 2023 senesi amacıyla ön görü ise yüzde 3,9'dan yüzde 3,0'e indirildi.

Değerlendirmede, 2021 senesindeki kuvvetli toparlanmanın sonrasında büyümenin, projeksiyon döneminde ılımlı kalacağı ifade edildi. OECD, "Çok yüksek enflasyon ve azalan Tüketici Güveni, tüketici masraflarını sınırlayacaktır. Yatırımlar, jeopolitik faktörler ve finansal koşullardaki belirsizlik nedeniyle geride kalacak. " değerlendirmesinde bulundu.

Yüksek emtia ve besin fiyatları ile beraber destekleyici para politikasının tüketici enflasyonunu 2022'de ortalama yüzde 70'in üstünde tutacağını bildiren OECD, ortalama enflasyon beklentilerinde yukarı yönlü sert bir revizyona gitti. Buna göre, bu sene amacıyla ortalama tüketici fiyatları ön görüsü yüzde 23,9'dan yüzde 72,0'ye, 2023 senesi ön görüsü yüzde 21,7'den yüzde 38,9'a çıkarıldı.

Manşet enflasyona paralel olarak çekirdek enflasyon ön görülerinde de artış görüldü. 2022 senesi amacıyla besin ve enerji hariç tüketici fiyatları beklentisi yüzde 21,6'dan yüzde 58,9'a, 2023 senesi amacıyla yüzde 21,4'ten yüzde 38'e geldi.

OECD, 2022 senesi amacıyla işsizlik seviyesi beklentisini yüzde 12,5'ten yüzde 11,8'e, 2023 senesi amacıyla yüzde 12,6'dan yüzde 11,8'e çekti.

Cari denge/GSYH amacıyla ön görü bu sene yüzde 1,7'den yüzde 4,8'e, gelecek sene yüzde 1,6'dan yüzde 4,4'e revize edildi.

OECD, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının(TCMB) bağımsızlığının güçlendirilmesi ve para politikasının sıkılaştırılmasının, toparlanmanın anahtarı olacağı tarafında görüş belirtti.
Kurum, maliye politikalarının önümüzdeki dönemde destekleyici kalmasının beklendiğinin sinyalini verdi.
Petrol ve gaz ithalatına olan yoğun bağımlılığı göz önüne alındığında, Türkiye'nin tedarik kaynaklarını çeşitlendirmeye ve enerji verimliliğini artırmaya devam etmesi gerektiğine yer verildi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Doların yükselmesi en çok çiftçileri vurdu! Dolar 8 lirayı aştı, çiftçiler zorda! Seçilemeyen AKP'lilere bol maaşlı yeni koltuk! ABD'deki Reza Zarrab davasında flaş gelişme: Dosyadaki gizli belgelerin bazıları kamuya açılacak! İhracatçı kurumlara, kurumlar vergisi oranında 1 puan indirim kanunu