Anasayfa
29 Ocak 2019 ( 32 izlenme )
Reklamlar

Türkiye, Yolsuzluk Algı Endeksi’nde 78. sıraya geriledi!

Yolsuzluk Algı Endeksi'nde Türkiye, 180 ülke arasında 78'inci oldu.Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün (Transparency International) 2018 yılı Yolsuzluk Algı Endeksi’nde (CPI) Türkiye 180 ülke arasında 41 puanla 78’inci sırada yer aldı. Türkiye’nin hızla gerilediğinin vurgulandığı raporda, ABD’nin gerilemesi de dikkat çekti.

Endekse göre Türkiye son beş yılda 9 puan kaybederek 14 basamak gerilerken Macaristan, Türkiye ile birlikte en fazla düşüş yaşayan ülkelerden oldu. Son beş yılda 8 puan kaybeden Macaristan 46 puanla 64’üncü sırada yer aldı.

‘OTORİTER REJİM’ VURGUSU YAPILDI

Almanya merkezli ve 118 ülkede faaliyet gösteren örgütün 25 yıldır her sene yayımladığı Yolsuzluk Algı Endeksi’nin bu yılki verilerini kamuoyuyla paylaştığı bültende, Macaristan ve Türkiye’nin durumuna vurgu yapılarak şu ifadeler kullanıldı:

“Küresel demokrasi verileriyle çapraz analize tabi tutulduğunda (endeks) yolsuzluk ile sağlıklı bir demokrasi arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmaktadır. Güçlü ve kurumsal bir demokrasinin işlediği ülkeler endekste ortalama 75 puanla yer alırken, bu rakamın ortalamasının sorunlu demokrasilerde 49, otokratik eğilimler gösteren hibrid rejimlerde 35 ve en kötü durumdaki otokratik rejimlerde ise 30 olduğu görülmektedir.”

ABD İLK 20’NİN GERİSİNE DÜŞTÜ

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) 71 puanla 2011 yılından sonra ilk kez endeksin ilk 20 basamağından geriye düşerek 22’inci sırada yer alması dikkat çekerken Brezilya da geçen yılki puanından iki puan daha az olmak üzere 35 puanla değerlendirilerek 105’inci sıraya geriledi.

https://www.birgun.net/haberdetay/14basamakgerilediturkiyeyolsuzlukalgiendeksinde78sirada.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca paylaştı: 26.145 yeni vaka tespit edildi, 19.199 kişi sağlığına kavuşurken, 193 kişi hayatını kaybetti! 'Kriz teğet geçecek' diyen Erdoğan'a vatandaştan yanıt: "Kriz teğet değil delip geçiyor!" 65 fabrika un üretimini durdurdu! Memleketi işte bu hale getirdiler! Marketlerde bebek mamasına 'çalınmasın'diye artık alarm takılıyor!