Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
23 Temmuz 2018 ( 37 izlenme )
Reklamlar

Ücretsiz kanser tedavisi aldatmaca çıktı!

AKP’nin “Kanser hastalarına ücretsiz tedavi” iddiasının yalan olduğu ortaya çıktı. Uygulama yalnızca, kemoterapiden fayda görmeyip hastalığın son aşamasına gelen hastalar için geçerli…


Bir kamu hizmeti olarak tüm emekçilere nitelikli, ücretsiz ve bilimsel şekilde sunulması gereken sağlık hizmetleri AKP ile birlikte büyük oranda piyasaya açılırken, seçim öncesinden beri ortaya atılan  ‘ücretsiz kanser tedavisi’ iddiasının asılsız olduğu ortaya çıktı.

Buna göre, kanser hastalarına tedavi ücretlerinin karşılanması için kriterlere uyması gerektiği ve kriterlerin de SGK bünyesindeki Geri Ödeme Komisyonu tarafından karara bağlanması gerektiği uyarısı yapılıyor. Bu kapsamda kanser ilaçlarının büyük bir kısmının geri ödeme kapsamına alınmadığı belirtiliyor.

“HASTALIĞIN SON AŞAMASINA GELEN HASTALAR İÇİN ÖDEME YAPILIYOR”

Cumhuriyet’ten Şeyma Paşayiğit‘in Resmi Gazete’de yayımlanan SGK Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yapılan düzenlemeye dayandırdığı habere göre kanser ilaçları geri ödeme kapsamına alınsa bile SGK’nin kriterleri sağlanmadığı takdirde yine fark ödenmesi isteniyor.

Değişiklik kapsamında ‘ücretsiz kanser tedavisi’ olarak duyurulan ilaç ve cihazların, SGK geri ödeme kapsamındaki ‘fark ödemeleri’ kriterlerinden geçemediği belirtildi.

Doktorlar tarafından reçete edilen immünoterapi ve akıllı ilaçlar da yurttaşların cebinden çıkmaya devam ediyor.

Yaklaşık üç ay önce geri ödeme kapsamına alınan Altuzan, Xgeva, Mozopil, Opdivo ve Revlimid isimli kanser ilaçları da SGK’nin ‘geri ödeme şartlarına’ takıldı. Kanser hastaları, kriterlere uymadığı durumlarda bu ilaçları cebinden karşılıyor.

SGK ancak kemoterapiden fayda görmeyip hastalığın son aşamasına gelen hastalar için ödeme yapıyor.

HASTA YAKINLARI İMZA TOPLUYOR

Bağışıklık sistemini harekete geçiren ‘Pembrolizumab’ maddesini içeren ‘Keytruda’ ilacı ise uzun zamandır geri ödeme listesine alınmak için sıra bekliyor.

Kanser hastaları yakınları, tümörlerin tedavisinde kullanılan ve muadili bulunmayan bu ilacın karşılanması için imza kampanyası başlattı.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan izinle alınan ilacın bir yıllık masrafının ortalama 362.000 lira olduğunu belirten kanser hastası yakınları, ilacın SGK kapsamına girmesi için bekliyor.

http://gazetemanifesto.com/2018/07/23/ucretsiz-kanser-tedavisi-aldatmaca-cikti/

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan söyledi, TOKİ harekete geçti... Bu güzelliğe göz göre göre kıyacaklar! İşte Erdoğan’ı çıldırtan o video İsmail Saymaz 'Gördük ki Balyoz aslında FETÖ'cülerin darbe planıymış' Karamollaoğlu '15 Temmuz'u fazla incelerlerse, kabak kendi başlarına patlar!'