Home
20 Ağustos 2022 ( 12 izlenme )
Reklamlar

Ünlü bankalardan Türkiye için korkutan analiz: "Faiz indirimi enflasyonu vuracak"


ABD’li yatırım bankaları, Goldman Sachs ve JPMorgan Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 14’ten yüzde 13’e indirdiği kararını değerlendirdi.


ABD’li yatırım bankaları, Goldman Sachs ve JPMorgan Merkez Bankası’nın dün politika faizini yüzde 14’ten yüzde 13’e indirdiği kararını değerlendirdi.

ABD’li yatırım bankaları, Goldman Sachs ve JPMorgan Merkez Bankası’nın dün politika faizini yüzde 14’ten yüzde 13’e indirdiği kararını değerlendirdi. Bankaların uzmanları kararı anlamlandıramazken, bunun TL’nin değer kaybetmesine ve enflasyonun daha da yükselmesine sebep olacağını dile belirtti.

Goldman Sachs’ın notunda “Faiz indirimiyle Türkiye’deki makroekonomik politika karışımının daha sürdürülemez hale geldiğini düşünüyoruz” denirken, JP Morgan uzmanları politika faiziyle enflasyon arasındaki bağın ‘yok olduğuna’ dikkat çekti.

Faiz kararından sonra yatırım bankaları enflasyon beklentilerini de güncelledi. Diken'in aktardığına göre Goldman Sachs karar sonrası enflasyonda zirve tahminini yüzde 90’a çıkardı. JPMorgan’sa faizle enflasyon arasındaki bağın yok olduğunu düşündüğünden dolayı enflasyon tahmininde bulunmadı.

Goldman Sachs hazirandaki tahminini yüzde 10 artırdı

Goldman Sachs, hazirandaki tahmininde, enflasyonun yıl sonunda yüzde 60’a düşeceğini ama düşmeden önce yüzde 80’i göreceğini belirtmişti. JPMorgan da nisandaki tahmininde yıl sonuna çok yakın bir zamana kadar enflasyonun yüzde 6570 aralığında seyredeceği belirtmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bu ayki raporuna göre yıllık enflasyon yüzde 79,6’ya yükseldi. Bağımsız akademisyenlerin oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu’ysa (ENAG) temmuz enflasyonunu yüzde 176 olarak hesaplamıştı.

halktv.com.tr

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Büyük kamp kapanıyor: Suriyeli sığınmacılara kira yardımı İlaç temininde yurt genelinde yaşanan sıkıntı giderek artıyor! Sağlık Bakanı Koca’dan açıklama Erol Mütercimler 'Bu ülke 30 saniye de olsa Amerikan dolarının 10 Türk Lirası olduğunu görecek, doları 7.30 da çıpalayacaklar !' Diyanet'in harcamaları Sayıştay denetiminden çıktı!