Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
05 Şubat 2018 ( 99 izlenme )
Reklamlar

Utanç tablosu! 2018’in ilk ayında 28 kadın öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, yeni raporunda 2018’in ilk ayında 28 kadının öldürüldüğünü açıkladı. Kadınların tepki ve mücadeleleri sonucu cinayetler azaldı, cinsiyetçi uygulamalarda geri adım atıldığı görüldü

2018 yılının ocak ayında erkekler tarafından 28 kadın öldürüldü, 147 çocuk istismara uğradı, 25 kadına cinsel şiddet uygulandı.

Her ay basından ve Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na ulaşan verilerden derlenen kadın cinayetleri raporu yine acı gerçeği ortaya koydu. Buna göre 2018 yılının ilk ayında 28 kadın öldürüldü, 147 çocuk istismara uğradı, 25 kadına cinsel şiddet uygulandı. Geçen yılın son aylarına göre kadın cinayeti sayısında bu ay düşüş yaşandı. Bunun temel sebebi ise bu ayın kadınlar açısından şiddete karşı toplumsal tepkilerin büyümesi ve kadınların bu doğrultuda bilinçli bir şekilde hareket etmesi oldu. Şiddet artar ve boyutları değişirken; kadınlar bu duruma sessiz kalmayıp, gerek sosyal medyada gerek bulundukları yerlerde uğradıkları şiddeti duyurmaya, eylem çağrısı yapmaya başladı.
2018-in-ilk-ayinda-28-kadin-olduruldu-423430-1.

2018-in-ilk-ayinda-28-kadin-olduruldu-423431-1.
Çocuklara istismar
Basından elde edilen haberlere göre bu ay 147 çocuk cinsel istismara uğradı. Kadınlar ve çocuklar bilinçlendikçe şiddete sessiz kalmıyor.

İstanbul Küçükçekmece Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’nde 115 çocuğun hamileliğine dair kayıtlar ortaya çıktı. Durumu haberdar eden sağlık personeli İclal N. görevinden alındı. Kadınların tepkisi ve eylemleri üzerine mahkeme, Valiliğin soruşturma izni vermeme kararını iptal etti.

***

Kadınların tepkileri ve mücadelesi sonuç veriyor

Raporda yer alan tespitlere göre kadınlar ocak ayında gösterdikleri tepkisellik sonucu kazanımlar elde etti. Kadınlar tarafından asla kabul edilmeyen, hakkında protestolar düzenlenen ve toplumda cinsiyet ayrımcılığını derinleştirecek, kadın sorununu kökünden çözmeyecek olan ve Bursa’da başlayan ‘Pembe Vagon’ uygulaması kaldırıldı. Kamuya açık alanlarda (sokak, park, toplu taşıma araçları, hastane vb yerlerde) şiddete uğrayan kadınlar; şiddeti uygulayan erkekleri ve olay görüntülerini sosyal medyadan paylaşarak kamuoyu yarattılar.

2018-in-ilk-ayinda-28-kadin-olduruldu-423432-1.

***

Dünyadan iyi haberler

» Dünyadan bu ay kadın mücadelesinin kazanımlarına dair haberler geldi. BBC’nin erkek sunucuları kadınların maaş eşitsizlikleri konusundaki hak arayışları karşısında geri adım atarak maaş kesintilerini kabul etti.

» Dünyanın en büyük müzik ödülü töreni olan Grammy’e kadın hareketi damgasını vurdu. #TimesUp diyen kadın sanatçılar yakalarındaki beyaz güllerle dayanışma mesajları verdi.

» İran’da molla karşıtı rejime karşı haklarını savunan kadınların protestosu devam ederken meydanda beyaz başörtüsünü sallayarak direnişin sembolü olan, göz altına alınıp daha sonra tepkiler üzerine serbest bırakılan Vida Movahed’in başlattığı protestoyu sürdürmeye devam ettiler.

https://www.birgun.net/haber-detay/2018-in-ilk-ayinda-28-kadin-olduruldu-203023.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sandıkta kaybeden AKP, belediye işçilerini sendika üzerinden cezalandırıyor! Yeni havaalanına uçak inemiyor! İmamoğlu torpil iddiasına net yanıt verdi: Yazışmayı gördüm değeri yok! Kadının fendi AKP'li kocayı yendi 'AKP'li olarak kaybedeceğimiz kesin !'