Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
01 Ocak 2019 ( 4520 izlenme )
Reklamlar

İnandılar, GDO'suz buğday üretmeyi başardılar! Belediye de destek oldu!

Muğla’nın Bodrum Belediyesi Bodrum Tohum Derneği’ne 10 dönümlük arazi tahsis etti. Dernek, GDOsuz olarak verimli Karakılçık Ata Buğdayı’nın üretimini yaparak büyük bir başarıya imza attı. Belediye, bu kez de Bitez’deki içinde binası olan 1 dönümlük araziyi derneğe tahsis etti. Alandaki binayı, Eğitim ve Uygulama Merkezi olarak kullanacak olan dernek, Karakılçık Ata Buğdayı üretiminde önümüzdeki yıllar için büyük bir stok yapmış oldu.


Bodrum Tohum Derneği basın sözcüsü Gönül Demirel, yapılan çalışmalar hakkında bilgiler vererek, 5 yıldan beridir faaliyette olan dernek çalışmalarını anlattı. Bodrum Tohum Derneği'nin, ata tohumlarımızın korunması ve yaygınlaşmasını sağlamak, doğal gıdayı dernek pazarında aracısız olarak tüketiciye ulaştırmak, doğal üretim tekniklerinin sonraki nesillere aktarılmasını sağlamak gibi amaçlarla kurulduğunu söyledi.

BÜYÜK BAŞARI SAĞLANDI

Amacına uygun çalışmaların meyvelerini toplamaya başladıklarını belirten Gönül Demirel “Ortak varlıklarımız olan toprağın, atalık tohumların, hayvan ve balık türlerinin, ağaç ve ormanların, su atmosfer ve bilginin metalaşmasına, patentleşmesine karşıyız ve bunun mücadelesini artık kazanmaya başladık. Her yıl Takas Şenliği, Tohuma Özgürlük Festivali, Fide Dağıtımı Ve Buğday Hasadı Şenlikleri gibi etkinliklerimi sürdürüyoruz. Bu yıl  mevsim meyve ve sebzelerinden oluşan 2 bin 500 adet fide dağıttık” diye konuştu.

2016'da Bodrum Belediyesinin de desteğiyle, Sürdürülebilir Yaşam Filmleri Festivali bileşeni olduklarını ve yaratıcı çözümler içeren belgeselleri izleyicilerle buluşturduklarını kaydeden Demirel, şöyle devam etti: “Yanan alanları ağaçlandırdık. Atatürk hatıra ormanını yerel meyve ağaçları dikerek zenginleştirdik. Davet edildiğimiz okullarda öğrencilerimize yerel tohum ve doğal tarımın önemini, gıdanın yerelde üretilip yerelde tüketilmesini ve yerel mutfak kültürünü aktardık.”

10 DÖNÜM ARAZİ VE 1 DÖNÜM ARAZİLİ BİNA HEDİYE EDİLDİ

Bodrum Belediyesince derneğe tahsis edilen Bitez'deki 1 dönüm bahçeli binayı, Eğitim ve Uygulama merkezi olarak açacaklarını da sözlerine ekleyen Demirel konuşmasını şöyle devam etti: “Binamızı birkaç ay içinde hizmete sokacağız. 2017 de  bir üreticimizin 10 dönümlük toprağına  ektiğimiz 100 yıllık Karakılçık ata buğdayını, bu yıl Milas Hasanlar Köyünde belediye tarafından tahsis edilen 10 dönümlük kendi toprağımıza ektik. Muğla Büyükşehir Ulusal Tohum Merkezi işbirliğiyle bitkisel zenginliğin belirlenmesini sağlamak ve geçmişten günümüze aktarılan genetik mirasın gelecek nesillere aktarılmasına yönelik önemli çalışmalar yapıyoruz”

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/inandilar-basardilar-belediye-de-destek-oldu-2943575/


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kılıçdaroğlu canlı yayında İnce’nin oy oranını açıkladı Soylu'nun katıldığı cami açılışında parti propagandası! Tarikatlara milyonlarca lira akıtıldı: Bakanlık, raporları gizli tuttu! 150 fazla yatak için 3 milyar dolar!