Home
17 Temmuz 2022 ( 13 izlenme )
Reklamlar

Wall Street'te resesyon beklentileri artıyor

ABD'de resesyon kaygıları Fed'in 28 senenin en sert faiz yükselişinin sonrasında yükselmeye başladı.

Wall Street kurumları sıkılaşma sürecinin ekonomik aktiviteye olumsuz tesiri olacağını düşünüyor.

Wells Fargo 2023 ortalarında ılımlı bir resesyon olacağını öngördü. Banka enflasyonun tüketicilerin alım gücünü azaltacağını ve Fed'in enflasyonla mücadele etmek amacıyla adım atacağını, bundan dolayı bu halin ekonomiyi resesyona sürükleyeceğini ifade etti.

Moody's Analytics'ten gelen yorumlar da ülkede yumuşak iniş olasılığının daha az olduğuna işaret etti. Bloomberg'in haberine göre Moody's Analytics Para Politikası Araştırma Direktörü Ryan Sweet Fed'in enflasyonu alt edinceye kadar faizleri artırmaya devam edeceğini, bu halin ekonomiye de olumsuz tesiri olacağını söyledi.
Fed, kısa dönem siyaset faizini 75 baz puan artışla yüzde 1,501,75 aralığına yükseltmişti. Artış 1994’ten bu yana tek seferde oluşturulan en süratli faiz artışı olmuştu.

Faiz kararından evvel gelen perakende satış verilerinden de olumsuz sinyaller gelmişti. Mayıs'ta ABD’de perakende satışlar 5 ay sonra ilk defa aylık bazda düştü. Bu hal enflasyondaki yükselişle tüketici harcamalarının ılımlılaştığını gösterdi.
Sert faiz artışı 1994'te ekonomide nasıl tesir yaratmıştı?
Fed’in daha evvel 75 baz puanlık faiz artış kararı aldığı 1994 Kasım ayında merkez bankası para siyasetini enflasyonun üzerinde sıkılaştırarak ekonomide yumUşak bir iniş sağlamayı başarmıştı.

Bu artış o devre Fed Başkanı olan Alan Greenspan’in ekonominin ısınmasını önlemek amacıyla 19941995 senelerinde 13 aylık süreçte faizlerin yüzde 3’ten 6’ya çıkardığı artış serisinin bir parçasıydı.

1994 senesinde paylar yalnızca bir yıllığına yüzde 1,2 gibi küçük bir düşüş göstermiş ve Fed bir resesyon yaşanmasına engel olmayı başarmıştı. 1995 senesinde ise paylar yüzde 34’lük bir artış yaşamıştı.

CFRA Araştırma’nın bilgilerine göre 1994 Kasım ayında oluşturulan 75 baz puanlık yükselişin sonrasında hisse senetleri küçük bir düşüş yaşamış ve 1995 Şubat ayındaki yükselişin evvel ise toparlanmaya başlamıştı.

“Fed 2022’de aynısı bir yumUşak inişi başarabilecek mi? Borsa şuandan yüzde 22 değer kaybetti ve Fed 1994’te enflasyonun önünde bir sıkılaşma izlerken bugün yakalamak amacıyla çaba sarf ediyor” diyen InvesTech Researc and Stack Financial Management Başkanı James Stack, “Bugün başarılmaya çalışılan “yumUşak iniş” ile 199495 devresi arasındaki en büyük fark Fed’in bugün inanılmaz derecede gelişmelerin arkasında kalmış olması. Fed geçen senenin başında meydana çıkan enflasyon emareleriyle faizleri artırması gerekirken bunun yerine 0 faizle ve sonu gelmeyen tahvil alımlarıyla maddi genişlemeye devam etti” değerlendirmesinde bulundu.

CFRA Araştırma Stratejisti Sam Stovall ise 1994 senesinde Fed’in faizleri senelik enflasyon oranından çok daha çok artırdığını belirterek, “Bu kez ise enflasyon faizlerden mühim ölçüde daha süratli yükseliyor bundan dolayı sahip olunan hal Fed’in çok daha agresif davranması gereken tamamıyla değişik biri hal” yorumunu yaptı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

23 Nisan'da Anıtkabir'e ziyaretçi akını Önce temel attılar sonra ihale yaptılar! “Tamamen adrese teslim bu ihaleyi Meclis araştırmalıdır” Cezaevindeki Dilan Polat Kağıthane'ye yeni şube açtı, aile açılışta gövde gösterisi yaptı Lebalep kongreler bitti, irtibat bürosu açılışları başladı!