Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
26 Temmuz 2019 ( 72 izlenme )
Reklamlar

Yandaşların bir cami yalanı daha çöktü!


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun göreve gelmesinin ardından "İstanbulkartların üzerindeki cami görselinin kaldırıldığı" iddia edilmişti. Teyit.org, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını duyurdu.Twitter’dan yapılan paylaşımlarda, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İstanbulkart’ın üzerinde bulunan cami görselini kaldırdığı iddia edilmişti. teyit.org, Ekrem İmamoğlu’nun İstanbulkart tasarımını değiştirttiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını duyurdu. İstanbulkart Ara Güler Nostalji Serisi, 17 Ekim 2018’de Ara Güler’in vefat etmesinin ardından sınırlı sayıda üretilmiş ve 14 Şubat 2019’da hatıra kartı olarak kullanıma sunulmuş.

SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILMIŞTI

Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanlığı öncesinde basılan kartlar, bu analize konu olan iddia ortaya atılmadan önce de pek çok kullanıcı tarafından sosyal medyada paylaşılmıştı.

İBB'DEN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde elektronik para ve ödeme hizmetlerini yöneten, İstanbulkart üretiminden sorumlu BELBİM resmi internet sitesi ve Twitter sayfasından yaptığı açıklama ile bu analize konu olan iddianın doğru olmadığını, kartların Ara Güler özel serisi olarak basıldığını ve bu sırada cami silüeti tasarımlı İstanbulkartların üretiminin de hala devam ettiğini bildirdi.

Ayrıca İstanbulkartların üzerinde cami silüetinin yanı sıra Kız Kulesi’nin fotoğrafı da bulunabiliyor. 

15 TEMMUZ'A ÖZEL İSTANBULKART DA YAPILMIŞTI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı özel tasarım başka kartlar da bulunuyor. İBB’nin resmi internet sitesinden 12 Temmuz 2017 tarihinde yapılan açıklamada, 15 Temmuz Darbe Girişiminde hayatını kaybedenlerin anısına 50 bin adet özel İstanbulkart basıldığı duyurulmuştu.

Sonuç olarak, Ekrem İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduktan sonra İstanbulkartların üzerindeki cami silüetli tasarım kaldırılmadı.  Ara Güler’in vefatı sonrasında kendisinin anısına özel seri İstanbulkart hazırlanmış fakat bu serinin basımı da Ekrem İmamoğlu İBB Başkanı olmadan önce gerçekleşmişti. İddia yanlış bilgi türlerinden “bağlamdan koparma” olarak ifade edilebilir.

http://www.krttv.com.tr/gundem/yandaslarin-bir-cami-yalani-daha-coktu-h9538.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Validen uyarı: İlimizde en riskli dönemi yaşıyoruz! Ampulün zor günü: Yaptıkları yolsuzluk, Sayıştay'a takıldı! Sabancı kesenin ağzını açtı! Avrupa'daki dev fabrikayı satın alıyor Mansur Yavaş'ın ısrarı sonuç verdi! 472 milyon TL'lik onay!