Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
07 Mayıs 2020 ( 64 izlenme )
Reklamlar

Yanıtsız soru: Şehir hastanelerinin maliyeti ne?


ABD merkezli danışmanlık ve yatırım şirketlerinin bilgisi dahilinde olan şehir hastanelerine ait sözleşmelerin örnekleri daha önce istenmiş olmasına rağmen ticari sır denilerek TBMM'ye gönderilmedi.CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret ŞahinAKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her ulusa sesleniş konuşmasında şehir hastanelerini savunmak zorunda kaldığını söyledi.

Milletvekili Dr. Fikret Şahin, hükümetin şehir hastaneleri projelerini eleştirerek; ‘’ Madem bu hastanelere bu kadar güveniyordunuz neden Çin’den tahliye ettiğiniz vatandaşlarımızı Bilkent Şehir Hastanesi’ni açarken kapattığınız Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne yerleştirdiniz?’’ diye sordu.

Şehir hastaneleri kurgulamasının bu örnekten yola çıkarak yanlış olduğunun ispatlandığını iddia eden Milletvekili Şahin, şehir hastanelerinin maliyetleri konusunda ilgili bakanlıkların kaçamak cevaplar verdiğini söyledi. Şehir hastanelerinin maliyetlerini daha önce hem Sağlık Bakanlığı’na hem de Maliye Bakanlığı’na soran Şahin, ilgili bakanlıkların maliyet ve kiralar konusunda sorumlulukları birbirlerine yüklediklerini ve gerekli rakamları vermekten kaçındıklarını ifade etti.

Fikret Şahin, konuyla ilgili olarak Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın cevaplaması için TBMM’ye verdiği soru önergesinde ABD'li danışmanlık şirketinin şehir hastaneleri projeleri ile ilgili maliyet bilgilerine ve sözleşmelere ulaşabilmesine rağmen, sözleşmelerin TBMM'ye gönderilmemesinin nedenini sordu.

Şahin'in yanıt aradığı sorular şöyle:

Sağlıkta Dönüşüm programının bir parçası olarak yapılan Şehir Hastanelerinin yatırım maliyetlerinin gerçek değerinin çok üzerinde olduğuna ve Devlet Bütçemize büyük oranda yük getirdiğine dair değerlendirmeler ve raporlar bulunmaktadır.


 
Ayrıca Şehir Hastanelerine ait sözleşmelerin Bakanlığınız tarafından “ticari sır” gerekçesiyle kamuoyu hatta Türkiye Büyük Millet Meclisi’yle paylaşılmaması bu kaygıları daha da artırmaktadır.

Kamu harcamaları şeffaflık ve hesap verilebilirlik ilkeleriyle yapılması gerekirken, Bakanlığınız tarafından Şehir Hastanelerine ait sözleşmelerin gizlenmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin denetim yetkisini de engellemektedir.

Bu bilgilere istinaden;

1- Yabancı menşeli (ABD) yönetim danışmanlık şirketi Frost & Sullivan tarafından hazırlanan ve https:// ww2.frost.com/frostperspectives/analysis-public-private-partnershipppp-hospital-campusesconstruction-programmeturkey/internet adresinde, Haziran 2015 tarihinde yayımlanan “An Analysis of Public-Private-Partnership (PPP) Hospital Campuses Construction Programme of Turkey” isimli raporda yer alan tabloda; ülkemizde yapılmış veya yapılması planlanan 15 Şehir Hastanesine ait yatırım maliyetlerinin miktarları belirtilmektedir.

Maliyet miktarları 255.000.000 - 1.232.000.000 USD arasında değişen bu 15 Şehir Hastanesinin tabloda yer alan yatırım miktarları doğru mudur?

2- Hastanelerin yatırım maliyetleri, yatak sayısına bölündüğünde her hastane için yatak başına düşen maliyet miktarının 255.148 USD (Kayseri Şehir Hastanesi) ile 459.358 USD (İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi) arasında değişmekte olduğu görülmektedir.

Yatak başına düşen yatırım miktarında bu derece büyük oranda farklılıklar olmasının sebebi nedir?

3- Şehir Hastaneleri için yapılan yatırımlar; Kamu Özel İş Birliği modeli benimsenmeden doğrudan Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmış olsaydı maliyetleri ne olacaktı? Bu konuda bir çalışmanız oldu mu?

4- Şu ana kadar sözleşmeleri yapılan ve işletilmekte olan Şehir Hastanelerine ödenen kira bedelleri nedir?

Hastanelerin gelirleri kira bedellerini karşılayabilmekte midir?

5- Şehir Hastanelerini işleten şirketlerle yapılan sözleşmelerde hasta sayısı garantisi ve tıbbi hizmet garantileri verildiği doğru mudur?

Verilen garantiler doğru ise hangi oranda garantiler verilmiştir?

6- Yabancı menşeli danışmanlık ve yatırım şirketlerinin bilgisi dahilinde olan şehir hastanelerine ait sözleşmelerin örnekleri daha önce istenmiş olmasına rağmen neden Milletin Temsilcileri olan Milletvekilleri ile paylaşılmamaktadır.

Bu sözleşmelerin açıklanmasının mahsuru nedir?

Sözleşmelerin açıklanmamasının nedeni aşırı kamu zararı barındırıyor olması mıdır?

7- Şehir Hastanelerine ait sözleşmelerin birer örneğini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde paylaşılmak üzere tarafımıza göndermeyi düşünüyor musunuz?


http://www.krttv.com.tr/gundem/yanitsiz-soru-sehir-hastanelerinin-maliyeti-ne-h34780.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Enis'i bırakın beni alın' Makam araçlarında akıl almaz oyun! Suriyelilerin bayram dönüşü devam ediyor! 'Hayır'lı İzmir Marşı... Tek kelimeyle muhteşem olmuş !