Home
10 Mayıs 2023 ( 15 izlenme )
Reklamlar

Yargı, Saraçoğlu için “Dur” dedi


Ankara'da Cumhuriyet tarihinin ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi'ndeki hukuksuz imar planlarına yargıdan iptal kararı geldi.


Yargı, Ankara’da Cumhuriyet tarihinin ilk toplu konut projesi olan Saraçoğlu Mahallesi’nde yeraltına otopark ve ticaret alanı yapılmasına izin vermedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Saraçoğlu Mahallesini satmak istediler, satamadılar, yıkmak istediler, yıkamadılar. Ranta açmak istediler, açamadılar. Yargı kararı seçim öncesi halkımıza armağanımız olsun” dedi.

HUKUKSUZLUK İFŞA OLDU

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve meslek odaları, Saraçoğlu Mahallesi'nin özgünlüğünü bozan imar planları ve yargı kararları dikkate alınmadan yeniden aynı imar planını yapan, Çevre Şehircilik Bakanlığı'nın girişimi üzerine dava açmıştı. Ankara 13.İdare Mahkemesi son davayı da kabul ederek plan değişikliğini iptal etti.

Candan, “Bu karar, Cumhuriyet değerleri ve Cumhuriyet hafızasına mekânsal saldırıların en üst seviyede olduğu Başkent'te verdiğimiz kamu mücadelesinin sonucudur. Yargı, Saraçoğlu'nda üst üste verdiği iptal kararlarıyla, hukuksuzluğu ifşa etti'' dedi.

Sözcü

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kömür yıkamanın da ‘garantili’si varmış! Köprü ve otoyollar için verilen geçiş garantisinin benzeri Zonguldak'da kömür madenlerine verilmiş! İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısına ilişkin 5 şüpheli daha tutuklandı! Silivri Cezaevi’nde en çok oy HDP ve AKP’ye çıktı! Daron Acemoğlu’ndan ‘faiz’ yorumu: "Ekonomi seçime kadar belki ayakta kalmaz"