Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
17 Mart 2020 ( 37 izlenme )
Reklamlar

Yoğun bakım servisleri yetersiz


Coronavirüs salgınının yaygınlaşması durumunda yoğun bakım servislerindeki yatak sayısı yetersiz kalacağı belirtildi.


Coronavirüs şüphesiyle gözlem altına alınan ve koronavirüs testi pozitif çıkan yurttaşların sayısı artarken gözler hastanelere çevrildi. Ülkedeki hastanelerin yoğun bakım ünitelerindeki 39 bin yatağın salgın durumunda yetersiz kalacağı, bunun ise sadece üçte birinin boş olduğu bildirildi.

“Coronavirüs salgınında en önemli tedavi aracının yoğun bakım üniteleri olduğunu” vurgulayan Prof. Dr. Kayıhan Pala,”Coronavirüs akciğerlere etki ettiği için yoğun bakım destek ünitelerine ihtiyaç var. Türkiye’de 2018 rakamlarıyla 38 bin yoğun bakım yatağı olduğu ve bunun 24 binin de erişkin yoğun bakım yatağı olduğu açıklanıyor. Yaklaşık 14 bin yoğun bakım yatağı ise çok yoğun bakım bölümlerinde ve yenidoğan bölümlerinde. Açıklanan bir veriye göre yoğun bakım ünitelerinde doluluk oranının yüzde 73 dolayında olduğu tahmin ediliyor, örneğin Bursa’da yüzde 90’ın üzerinde olduğunu biliyoruz” diye konuştu.

Yoğun bakım ihtiyacı artacak 

BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre; Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Genel Sekreteri Pınar İçel de koronavirüs salgınının daha da yaygınlaşması durumunda yoğun bakım yatağına ihtiyacın artmasının öngörüldüğüne dikkat çekerek, “Koronavirüs salgınından önce bile yurttaşlar yoğun bakım yatağı bulmakta zorluk çekiyordu. Yoğun bakım yataklarının sayısı arttırılmalı ve sağlık hizmetleri de buna göre düzenlenmeli. Bunun için ertelenebilir durumdaki ameliyatların ertelenmesi düşünülebilir çünkü her ameliyattan sonra yoğun bakım yatağı kullanılır” diye konuştu.

Öte yandan CHP Milletvekili Gamze Taşçıer’in hazırladığı ‘Türkiye’nin Salgına Karşı Kırılgan Sağlık Sistemi Raporu’nda “İtalya’da 80 yaş üstü hastalar yoğun bakıma alınmamaya başlanmıştır. Türkiye’de son verilere göre 38 bin 98 yoğun bakım hasta yatağı vardır. Devlet hastanelerinde 16 bin 86, üniversite hastanelerinde 6 bin 39, özel hastanelerde 15 bin 973 yoğun bakım hasta yatağı bulunmaktadır. Buna göre ülkemizde yoğun bakım yataklarının toplam hasta yataklarına oranı yüzde 16,4’tür” denildi.

https://halktv.com.tr/gundem/yogun-bakim-servisleri-yetersiz-421249h

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Muharrem İnce ortaya çıktı! Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın sözlerine sert tepki: Yazıklar olsun size! Kubilay’ın katledilmesinin yıldönümünde AKP’li Başkan hilafet ilan etti! Yanlış bilgi veren Mehmet Metiner, doğruyu duyunca canlı yayında dondu kaldı!