Anasayfa1
07 Ağustos 2022 ( 9 izlenme )
Reklamlar

Yüksek gıda ve enerji fiyatları stagflasyonist tesire sahip

Yellen, G7 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı evveli basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna'nın tekrar yapımının finansmanında Rus varlıklarının kullanılıp kullanılmayacağına dair soru üstüne Yellen, Ukrayna'daki şaşırtıcı yıkım ve inşaat maliyetleri göz önüne alındığında Rusya'dan bu bedelin en azından bir bölümünü ödemesi amacıyla yardım istenmesinin çok natural olduğunu düşündüğünü belirtti.

Yellen, ABD ve müttefiklerinin Rusya Merkez Bankasının tahmini 300 milyar dolarlık varlığını bloke ettiğini anımsatarak, "Bununla birlikte, biz buna bakmaya başlarken, hükümetin bu varlıklara el koymasının şu anda ABD'de meşru olmayacağı söylendi. ABD'de meşru olarak izin verdiği bir şey değil." dedi.

Rusya'nın ABD'li tahvil sahiplerine ödeme yapmasına izin veren lisansın 25 Mayıs'ta dolan süresinin uzatılıp uzatılmayacağı da sorulan Yellen, "Bu hususta nihai bir karar yok fakat devam etmesi pek mümkün değil." ifadesini kullandı.

"Yüksek besin ve enerji fiyatlandırması durgun şişkinlik tesirine hakim olacak"

Ekonomik görünüme dair de değerlendirmelerde bulunan Yellen, küresel ekonomik görünümün zorlu ve belirsiz olduğunu vurguladı.

Yellen, dünya çapında daha yavaş ekonomik büyüme potansiyelinin enflasyonla birleşmesi konusu ile ilgili uyarıda bulunarak, "Daha yüksek besin ve enerji fiyatları, bütün dünyada üretim ve harcamaları baskılayarak ve enflasyonu yükselterek stagflasyonist etkilere sahip." dedi.

Enerji fiyatlarındaki artışı önlemek amacıyla ellerinden geleni yaptıklarını bildiren Yellen, Avrupa'nın da Rus petrol ve gazına bağımlı olmaktan kurtulduğuna emin olmak istediklerini dile getirdi.

Yellen, ABD ekonomisinin resesyona girmesini beklemediğini vurguladı.

Avrupa'nın Rus enerjisine daha çok bağımlı olması nedeniyle büyük ihtimalle daha "kırılgan" olduğunu bildiren Yellen, bunun hem enflasyon hem de ekonomik yavaşlamalar yönünden risklerle dolu bir bölge oluşturduğunu aktardı.

ABD'nin Çin'e uyguladığı tarifelere dair bir soru üstüne ise Yellen, Eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde uygulamaya eklenilen birtakım tarifelerin problemleri ele almaktan çok tüketicilere ve işletmelere zarar sağlıyor gibi göründüğünü ifade etti.

Ayrıca Yellen, Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşın dünya çapında besin güvenliği problemini daha da kötüleştirdiğine işaret ederek, bu hususta derin kaygı duyduğunu, bunun fiyat baskılarını şiddetlendirme ile hükümetlerin mali ve dış pozisyonlarına zarar verme riski taşıdığını dile getirdi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan: "Memur ve emekli maaşlarına zam oranı yüzde 30 olarak güncelledik." Sedat Peker’in iddiaları sonrası CHP’den suç duyurusu! İranlı kadının Atatürk hakkında söyledikleri elden ele dolaşıyor: Gerçek dünya lideri işte böyle olur! Sedat Peker'in açıklamaları dünya basınında böyle yankı buldu