Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
19 Temmuz 2020 ( 55 izlenme )
Reklamlar

AKP'den büyükşehir belediyelerine bir darbe daha!


AKP, son olarak büyük kentlerde bulunan, ancak “ilçe belediyelerinin mülkiyetinde ve sınırları içinde olan arsa üzerine inşa edilen” AVM’lerdeki ruhsat yetkilerini ilçe belediyelerine kaydırdı.Ticaret Bakanlığı, Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelik’te dün “kritik” değişiklikler yaptı. Büyükşehir olan yerlerde ilçe belediyelerinin mülkiyetinde ve sınırları içinde bulunan arsa üzerine inşa edilen ve konut sayısı işyeri sayısından fazla olan karma projelerde yapı ruhsatı, yapı kullanma izin belgesi, işyeri açma, çalışma ruhsatını verme, değiştirme ve yenileme yetkisi ilçe belediyesine kaydırıldı.

Artık bu yetki, büyükşehir belediyesi tarafından değil, ilçe belediyesi tarafından verilecek.

Yönetmelikte yapılan bir diğer değişiklikle de Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Yasa’ya aykırı işlemlerde idari para cezalarını uygulama yetkisi tamamen Ticaret Bakanlığı’na verildi. Bakanlık, bu yetkisini il müdürlüklerine devredebilecek.

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, yapılan bir diğer kritik değişiklikle projede alışveriş merkezi ile birlikte başka yapıların bulunması projenin niteliğini değiştirebilecek.

AKP’nin, CHP’li belediyelere yönelik engellemelerinden bazıları şöyle:

- Salgın döneminde yardım kampanyası başlatan CHP’li belediyelerin uygulaması hükümet tarafından durduruldu.

- Belediyelerdeki personelin atanma, görevde yükselme yönetmeliklerinde kritik değişiklikler yapıldı.

- Yatırım için ödenek isteyen belediyelere, “neden kendi kaynaklarıyla gerçekleştiremediğini” açıklama şartı getirildi.

- Büyükşehir yönetimlerinin önerileri, belediye meclislerinde çoğunlukta bulunan AKP ve MHP’li üyeler tarafından sürekli engelleniyor.


http://www.krttv.com.tr/gundem/akp-den-buyuksehir-belediyelerine-bir-darbe-daha-h40978.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Helâl Olsun İzmir ! Laiklik için 17 Km'lik insan zinciri oluşturuldu ! Vatandaşı korkutan açıklama! "Yeni zamlar sürpriz olmaz!" Kılıçdaroğlu'na Man Adası davasında ikinci ceza! CHP'li İnce'den şehit babasına: Çek elini demesi lazım