Home
16 Kasım 2017 ( 129 izlenme )
Reklamlar

AKP kulisinde niye Atatürk yok?

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na bir önerge verdi

İlgezdi önergesini, Anayasa'nın 98’inci ve Meclis İçtüzüğü'nün 96’ncı maddeleri gereğince TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yazılı olarak cevaplandırmasını istedi.

İlgezdi, "Son günlerde özellikle iktidar partisinde artan Mustafa Kemal Atatürk hassasiyeti gözleri iktidar kulisine de çevirmiştir. Çünkü iktidar kulisinde Mustafa Kemal Atatürk’e ait herhangi bir tablo veya resim yer almamaktadır" derken, "TBMM iktidar kulisinde neden Mustafa Kemal Atatürk’e ait bir tablo ya da resim yoktur? Tablo olmaması iktidar milletvekillerinin bir talebi midir yoksa meclis başkanlığının bir tasarrufu mudur?" diye sordu.

İlgezdi'nin TBMM'ye verdiği önerge şu şekilde:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onarım çalışmaları nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ait tablolarının kaldırıldığını ve yerlerine asılmadığı bilinmektedir.

Muhalefet kulisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün mareşal üniformalı tablosunun yanı sıra 10 Nisan 2013 tarihinde dönemin Meclis yönetimi apar topar bir kararla basın koridorunda yer alan ünlü ressam Yaşar Çallı’nın, 'Atatürk’ün 23 Nisan 1920’de ilk Meclis açılış konuşmasının resmedildiği' tabloyu restorasyon gerekçesiyle kaldırmış ve bir daha yerine asmamıştır.

Son günlerde özellikle iktidar partisinde artan Mustafa Kemal Atatürk hassasiyeti gözleri iktidar kulisine de çevirmiştir. Çünkü iktidar kulisinde Mustafa Kemal Atatürk’e ait herhangi bir tablo veya resim yer almamaktadır.

Bu bağlamda,

1 Meclis Başkanlığınız döneminde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait kaç tablo veya resim, 'onarım ve tadilat' nedeniyle yerinden kaldırılmıştır? Kaçı yerine tekrar konulmuştur?

2 Ünlü ressam Yaşar Çallı’nın, 'Atatürk’ün 23 Nisan 1920’de ilk Meclis açılış konuşmasının resmedildiği' yaklaşık 30 yıllık tablosu 10 Nisan 2013 tarihinde, restorasyon gerekçesiyle basın koridorundan kaldırılmış ve yerine konulmamıştır. Yaklaşık 4 yıl geçmesine rağmen restorasyon devam mı etmektedir? Restorasyon tamamlandıysa tablo neden yerine konulmamaktadır? Tablo başka bir yere mi konulmuştur?

3 TBMM iktidar kulisinde neden Mustafa Kemal Atatürk’e ait bir tablo ya da resim yoktur? Tablo olmaması iktidar milletvekillerinin bir talebi midir yoksa meclis başkanlığının bir tasarrufu mudur?

4 İktidar partisinin son günlerde artan 'Atatürk hassasiyeti' sonrası iktidar kulisine Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tablosunu asmayı düşünüyor musunuz?"

http://odatv.com/akpkulisindeniyeataturkyok1611171200.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Akşener'in açıklaması Saray'a müjde oldu' diyen Altaylı: 'AKP'nin tüm anketlerinde İmamoğlu önde' Gaziantep'te dün defnedilen kişi sayısı belli oldu! AKP'li belediyeden jet 5 bin kişilik mezar ihalesi! Rus ve ABD uçakları Suriye hava sahasında yine kapıştı! İşte saniye saniye o anlar... Erdoğan'ın öve öve bitiremediği proje daha tamamlanmadan 3 kat zarar etti!