Anasayfa
20 Ekim 2021 ( 7 izlenme )
Reklamlar

AKP'li belediye rezidans dikmek için camiyi iki sokak öteye taşıdı!


Gaziosmanpaşa Belediyesi 50 yıllık camiyi yıkıp yerine Rezidans yaptı. Yeni caminin açılışı ise ancak geçen hafta yapılabildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’nin, 2013 yılında değiştirdiği imar planlarına dayanılarak yıkılan Gaziosmanpaşa’daki “Çifte Minareli Cami”, 8 yıl sonra yeniden gündem oldu. Cadde üzerinde bulunan cami yılarak yerine 11 katlı rezidans yapıldı. Cami ise rezidansın arkasındaki sokağa kaydırıldı. Yeni caminin açılışı geçen hafta, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’un da katıldığı bir törenle yapıldı.

İBB’nin geçmiş yönetim zamanında yaptığı, ayrıcalıklık imar değişikliklerinden biri yeniden tartışma konusu oldu. Gaziosmanpaşa Merkez Mahallesi 1974 ada 2021 parsellere, 2013 yılında yapılan imar planı değişikliği ile 11 katlı rezidans ve bir de küçük cami yapıldı. CHP grubunun ret oyu verdiği ve oy çokluğu ile kabul edilen, 2013 yılındaki plan değişiklikle ilgili olarak hazırlanan İmar Komisyonu raporunda, çevre yapılanma şartının 4 kat olduğu belirtilmişti. Bugün çevredeki binalar 56 katı geçmezken, rezidans bodrum katlar hariç 11 kat yapıldı.

50 YILLIK CAMİ YIKILDI

Salih Paşa Caddesi üzerinde bulunan ve 1966 yılına ait hava fotoğraflarında bile yer alan “Çifte Minareli Cami”, yeni planla birlikte sürgün edildi. Yaklaşık 50 yıldan fazla bir zamandır bulunduğu yerden, rezidansın arka tarafındaki sokağa kaydırılan cami için bin 300 metrekarelik bir alan ayrılmıştı. Ancak, arsası büyük olmasına karşın cami inşaatı eskisinin büyüklüğünde, yaklaşık 500 metrekare yapıldı.

REZİDANS VE “KARA PROPAGANDA”

Yeni caminin açılışı ise ancak geçen hafta yapılabildi. Açılış törenine AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Diyanet İşler Başkanı Ali Erbaş, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, AKP milletvekilleri ve diğer davetliler katıldı. Kurtulmuş’un açılışta yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

“Bu caminin yerindeki eski cami yıkıldığında bazı çevrelerin ses çıkardıklarını, gürültü çıkardıklarını duyduk. Orada o camiyi yıktılar ama yerine AVM yapacaklar, rezidans yapacaklar diye bir kara propaganda yaptıklarına şahit oldunuz, cevabı burasıdır.”

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ise açılıştan sonra yaptığı sosyal medya paylaşımında şu ifadeleri kullanmıştı: “Camiyi yıkanlar yerine yapılan rezidansta yerinizi aldınız mı? AKP'li belediye camiyi yıktı rezidans yaptı. Sürgün edilen camiyi Numan Kurtulmuş açtı.”

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/akpligaziosmanpasabelediyesiyarimasirlikcamiyiyikiprezidansdikti481683h.htm

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yılmaz Özdil'den sert tepki: Gidişinizin şerefine kadeh kaldıracağız ilk seçim sandığında! Termik santrali 'nefes alamıyoruz' diyerek protesto eden vatandaşlara kaymakamdan tehdit! 'Bütün askerleri oraya yıkarız' Son aylarda arttı: Türkiye’den Almanya’ya bu yıl 3 bin 248 iltica başvurusu Avrasya Tüneli’nde 5 yılda 40 milyon araçlık açık!