Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
30 Mart 2018 ( 251 izlenme )
Reklamlar

AKP’nin bitmek bilmez Katar sevdası!

AKP, başka hiçbir ülkeyle imzalamadığı kapsamda yeni bir anlaşmayı Katar'la imzaladı.TBMM Komisyonu’nda kabul edilen anlaşmayla ilgili, muhalefetin soruları yanıtsız kaldı. AKP’li vekilin bile merak ettiği anlaşmayla ilgili karşı oy yazan CHP, “Türkiye’nin Katar’la birlikte blok yaratacağı ve Körfez ülkelerini karşısına alacağı" endişesini dile getirdi

Katar’la farklı alanlarda işbirliği için birbiri ardına 19 uluslararası anlaşma yapan AKP iktidarı, başka hiçbir ülkeyle imzalamadığı kapsamda yeni bir anlaşma ile bir ilke imza attı. Anlaşma TBMM Dışişleri Komisyonu’nda kabul edilirken muhalefet milletvekillerinin ‘Kamu Mali Yönetiminin Geliştirilmesi Alanında İşbirliği’ anlaşmasına gerek duyulmasının nedenlerine ilişkin soruları yanıtsız kaldı.

Grup toplantısını iptal etmişti

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed Bin Casim El Sani'yle görüşmek için partisinin grup toplantısında yapacağı konuşmayı son anda iptal etmesinin ardından, TBMM Dışişleri Komisyonu’na gelen bir uluslararası anlaşma da Türkiye-Katar ilişkileriyle ilgili iddiaları bir kez daha gündeme getirdi.

Dışişleri Komisyonu’ndaki görüşmeler sırasında askeri üs anlaşması da dahil olmak üzere Katar’la imzalanan 19 anlaşmanın birbiri ardına Meclis gündemine geldiğini anımsatan CHP İstanbul Milletvekili Oğuz Kağan Salıcı, şu ifadeleri kullandı; “Biz şu ana kadar bu anlaşmaya benzer bir anlaşmayı başka bir ülkeyle yapmamışız. Niye Katar'la böyle bir anlaşma yapma ihtiyacı duyduk? Anlaşmanın gerekçesinde ve içeriğinde tekrar edilen ‘Mali yönetim reformu bütçe hazırlama uygulama mekanizmaları ve kamu maliyesi gibi alanlarda bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunulması’ dışında dişe dokunur başka bir cümle yok.”

Sorular yanıtsız kaldı

Salıcı’nın soruları üzerine söz alan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Murat Yavuz Ateş, “Maliye Bakanlıkları arasında işbirliği konusunda bir tek Katar'la niçin bu anlaşmanın yapıldığını açıkçası bilmiyorum” diyerek topu Maliye Bakanlığı bürokratına attı.
Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay ise, “İşin açıkçası şu anda benim de elimde bir veri yok, bu kapsamda kaç ülkeyle anlaşma akdedildi veya edilmedi noktasında” diyerek soruyu yanıtsız bıraktı.

AKP’li vekil de merak etti

Toplantıda söz alan AKP’li Ahmet Berat Çonkar da katıldığı bazı uluslararası toplantılardan söz ederek Türkiye’nin Katar’da kurduğu üssün NATO üyesi ülkelerin ilgisini çektiğini, uluslararası basında da bu konuyla ilgili farklı spekülasyonlar yapıldığını belirtti.

Çonkar, “Bir haberde ‘Türkiye orada 5 bin asker konuşlandıracak’ tarzında bir ifade vardı, o bize soru olarak gelmişti. Bunun yanında, ‘Türkiye aynı zamanda bir deniz üssü de kurmayı planlıyormuş’ gibi bir soruyla muhatap olduk” dedi. Bu soru da bürokratlarca ‘yazılı yanıtlanacağı’ belirtilerek karşılıksız kaldı.

CHP’den karşı oy

CHP’nin anlaşmayla ilgili karşı oy yazısında, Türkiye’nin başka hiçbir ülkeyle böyle bir anlaşma imzalamadığına işaret edilerek, komisyonda “Neden böyle bir anlaşma imzalandı”, “Katar’ın Türkiye için stratejik önemi nedir” sorularına bürokratlar ve iktidar milletvekillerinden tatmin edici bir yanıt alınamadığı belirtildi.
Anlaşmada yer alan “İslam Kalkınma Bankası kapsamında Türkiye-Katar kararlarının desteklenmesi” ifadesinin de soru işareti yarattığı vurgulanarak, şöyle devam edildi; “Bu maddeye göre, Türkiye ve Katar’ın, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bir kuruluşu olan İslam Kalkınma Bankası kapsamında birlikte hareket edecekleri öngörülmektedir. Bu durum, Türkiye’nin, Katar’la gergin ilişkilere sahip Suudi Arabistan başta olmak üzere diğer Körfez ülkelerini karşısına alacağı endişesine ve Türkiye ile Katar arasındaki ilişkinin İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde bir blok oluşturmayı amaçladığına yönelik soru işaretlerine yol açmaktadır.”

https://www.birgun.net/haber-detay/akp-nin-bitmek-bilmez-katar-sevdasi-210001.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ankara’da ekmeğe zam geldi! FETÖ ile kumpasın itirafçısı Cemil Emre Ayvalı’yı kim koruyor? AKP yöneticisi Ethem Sancak'a milyonlarca lira devlet desteği! Erdoğan'ın 24 Haziran'da yüzde 100 oy aldığı sandıklardaki seçmen sayısı fırladı!