Anasayfa1
17 Şubat 2018 ( 132 izlenme )
Reklamlar

AKP'nin istihdam oyunu... İşsizlik Fornu ile 700 bin kişiye kağıt üzerinde iş

Maliye Bakanı Ağbal, istihdam desteği ile 700 bin ek istihdam sağlanacağını belirterek istihdam destekleri için İşsizlik Sigortası Fonu'ndan 3.4 milyar lira kaynak kullanılacağını ifade etti. İktisatçı Mustafa Sönmez, hükümetin açıkladığı istihdam projesinin kağıt üzerinde istihdamı azaltmış gibi görüneceğini ancak durumun farklı olduğunu savundu.Maliye Bakanı Naci Ağbal, torba yasa tasarısında öngörülen desteklerin bu yıl ilk kez işe alınacaklar dahil 700 bin ilave istihdam oluşturacağını söyledi.

Söz konusu istihdam destekleri için İşsizlik Sigortası Fonu’ndan 3.4 milyar lira kaynak kullanılacağını belirten Ağbal, “İmalat ve bilişim sektörü için 1 milyar 247 milyon lira, diğer sektörler için 2 milyar 166 milyon liralık bir gider oluşacak” dedi.

İLK AY İŞVEREN ÖDEYECEK

 “Bir senden bir benden” desteğinden yararlanmak isteyen işveren, aldığı yeni işçinin ilk ay vergi, prim ve ücretini ödeyecek. İkinci aydan itibaren iki ayda bir söz konusu masrafları kamu üstlenecek. Destekten prim borcu olmayan, kayıt dışı işçi çalıştırmayan özel sektör işyerleri en fazla 2 kişi için yaralanabilecek. Destek, en fazla 2 işçiye söz konusu olacak.

 "İŞSİZİ ALMIŞ GİBİ GÖSTER PARAYI KIRIŞ"

İktisatçı Mustafa Sönmez, Maliye Bakanı Ağbal'ın açıkladığı istihdam paketini eleştirdi. Sönmez, İşsizlik Fonu'nda biriken paranın harcanması yoluyla 'istihdam yaratılmış' gibi bir görüntü yaratılacağını vurguladı.

 Sönmez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Bir AKP oyunu daha: İşyerine 2 işçi alıyorsun, ilk ay vergi, prim ve ücretini ödüyorsun 2. aydan itibaren ödemeyi İşsizlik Fonu üstleniyor.700 bin kişiye Fon'dan 3.5 milyarTL ödenecek. İşsizi almış gibi göster,parayı kırış. AKP de700 bin kişiye iş yaratmış görünsün, Fon erisin" diye yazdı.

[Haber görseli]

 İŞSİZLİK FONU'NDA BİRİKEN TUTAR 117 MİLYAR LİRA

 Ağbal, “İşsizlik ödeneği doğrudan doğruya çalışanlarımızın hem vasıflarının artırılması hem istihdamlarının sağlanması hem de işsiz kaldıkları dönemlerde belli bir gelir seviyesinin sağlanması noktasında kullanılıyor. Getirdiğimiz düzenleme İşsizlik Kanunu’nun amaçları çerçevesinde kullanılıyor” dedi. Fon’da biriken toplam tutar 117 milyar liraya ulaştı. Geçen yıl mesleki eğitim, çin 3.7 milyar lira kaynak kullanılırken, işbaşı eğitimleri için 1.9 milyar lira, işsizlik ödeneği için 3.8 milyar lira harcandı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/calisma_yasami/928489/AKP_nin_istihdam_oyunu..._issizlik_Fornu_ile_700_bin_kisiye_kagit_uzerinde_is.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Çanakkale’deki 10 Kasım anmasında sirenlerin erken çalınmasıyla ilgili 2 öğretmen açığa alındı! Financial Times’tan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu analizi "Erdoğan bırakmak istemeyecek ama..." CHP'li Özgür Özel: "TL’den attıkları sıfırı dolara eklediler" #Hayır oyu vereceğini söyleyen vatandaş soruyor 'Niye evet diyeyim ki ? Daha beter olsun diye mi ?'