Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
02 Aralık 2019 ( 133 izlenme )
Reklamlar

Alevilerin yaşadığı mahallede evlerin duvarına tarihler yazıldı!


Mersin Yenişehir'de, çoğunlukla alevi yurttaşların yaşadığı mahallede, bazı evlerin duvarlarına kimliği belirsiz kişiler tarafından tarihler yazıldı.


Yenişehir’e bağlı Piri Reis Mahallesi’nde, Alevi ailelerin yaşadığı bölgedeki bazı evlerin duvarlarına çeşitli tarihler yazıldığı görüldü. Alevi olmayanların ailelerin de evlerinin duvarlarında tarihlerin yazılı olduğu fark edildi. İlçede tedirginliğe yol açan durum, polise bildirildi.

Mersin Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, tarihlerin kim ya da kimler tarafından yazıldığının belirlenmesi için inceleme başlattı.

Emniyet’ten yetkili, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Tedirginlik yaşanacak bir durum söz konusu değil. Halkımızın için rahat olsun” dedi.

Mersin Valiliği açıklama yaptı

Mersin Valiliği'nden yapılan açıklamada, duvarlardaki tarihleri, lösemi hastaları için yardım toplayan Ö.U. adlı kadının girdiği binaları unutmamak için yazdığının belirlendiği kaydedildi. Açıklamada, "İlimizde bazı binaların kapı zillerinin kenarına yazılan tarihlerle ilgili olarak 01.12.2019 günü bazı basın yayın organları ve internet sitelerinde Mersin'de de Alevi vatandaşlarımızın evlerinin işaretlendiği şeklinde çıkan haberler ile ilgili yapılan araştırmalar neticesinde, Alevi vatandaşlarımıza yönelik herhangi bir işaretlemenin olmadığı, Yeni Bir Umut Engelli ve Kimsesizler Lösemi Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği İktisadi İşletmesi adına yardım toplayan Ö.U. isimli bir kadın tarafından tarihlerin yazıldığı tespit edilmiş, ilgili kadın da verdiği ifadede, gezdiği bölgeler ile girdiği bina ve daireleri karıştırmamak ve tekrar girmemek amacıyla küçük yazılarla zil butonlarının yanlarına tarih attığını beyan etmiştir. Şahısla ilgili gerekli adli işlem yapılmış, olayın herhangi bir ideolojik boyutunun olmadığı tespit edilmiştir" denildi. 

https://halktv.com.tr/yasam/alevilerin-yasadigi-mahallede-evlerin-duvarina-tarihler-yazildi-411691h

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ICBC’den istifa etti! Bedelliden çılgın rakam bütçeye girdi Hüsnü Mahalli'den şaşırtan Libya yorumu! Devlet Hastanesinde Atatürk'e yer yok!