Home
11 Ağustos 2020 ( 24 izlenme )
Reklamlar

Ali Erbaş, 'kılıçla hutbe' vermesini eleştirenlere yanıt verdi! Hayretle karşılıyormuş!


Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya'daki ilk Cuma namazında ve bayram namazında kılıçla hutbeye çıkmasına gelen eleştirilere yanıt verdi.


Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ayasofya'daki ilk cuma namazında ve bayram namazında kılıçla hutbeye çıkmasına gelen eleştirilere yanıt verirken, "Bu durumu garipseyen, eleştiren, farklı manalara çekmeye çalışan yaklaşımları hayretle karşılıyorum" dedi.

Erbaş, 86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya'da kılınan ilk cuma namazında ve bayram namazında Osmanlı'daki kılıç geleneğini devam ettirerek minberde kılıçla hutbeyi irad etmişti. Kılıçlı hutbelerin ardından eleştirilerin hedefi olan Erbaş, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada "Kılıçla hutbe geleneğinden, sanki Müslümanların söyleyecek sözü kalmadığı için böyle bir uygulamaya gidildiği sonucunu çıkaran bir yaklaşımı, vicdanlara havale ediyorum" ifadesini kullandı.

Erbaş’ın Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklama şöyle:

"Kılıçla hutbe okumak bizim tarihimizde ve geleneğimizde var olan, yaygın bir uygulamadır.

"İstanbul fethedildiğinde Ayasofya’daki ilk Cuma hutbesi de kılıçla okunmuş ve 481 yıl böyle devam etmiştir. Hutbenin bu şekilde okunması, bir yönüyle Ayasofya’nın camiye çevrildiğinin ilanı, diğer yönüyle de fethe dair bir mesajdır.

"Kılıçla hutbe geleneği İstanbul, Edirne, Kocaeli, Çanakkale, Kastamonu, Tokat, Balıkesir, Bartın başta olmak üzere ülkemizdeki bazı camilerde eskiden beri uygulanmaktadır. Bu durumu garipseyen, eleştiren, farklı manalara çekmeye çalışan yaklaşımları hayretle karşılıyorum.

"İslam medeniyetinin değerlerini ve evrensel insanlık ilkelerini ortaya koyan beyanlarımız görmezden gelinerek kılıçla hutbe geleneğinden, sanki Müslümanların söyleyecek sözü kalmadığı için böyle bir uygulamaya gidildiği sonucunu çıkaran bir yaklaşımı, vicdanlara havale ediyorum."

https://www.gercekgundem.com/guncel/203762/alierbaskiliclahutbevermesinielestirenlereyanitverdihayretlekarsiliyorum

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hatay'da sessiz yürüyüş: Depremzedeler, Erdoğan'ın sözlerini kınadı Saman altın gibi! Tonu 1.250 TL oldu! Torunlar’ın patronundan vatandaşa Erdoğan’ın adıyla tehdit ve küfür: Sana gerekeni o yapacak! Validen uyarı: İlimizde en riskli dönemi yaşıyoruz!