Home
18 Mart 2023 ( 8 izlenme )
Reklamlar

Anksiyete nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Anksiyete nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Anksiyete yani korku, günlük yaşamda sık görülen bir durumdur. Bu tamamen normal duygusal durum, kontrolden çıkarsa bir sağlık sorununa dönüşebilir. Korku, endişe ve kaygının normal duygular değil de bir bozukluk olarak nitelendirilebilmesi için bu duyguların aşırı, orantısız ve kontrol edilemez hale gelmesi, insanların günlük yaşamlarını sürdürmelerini zorlaştırması gerekir. Anksiyete bozuklukları, beyinde duygudurum düzenleyicileri olarak işlev gören serotonin ve norepinefrin adı verilen beyin kimyasallarında bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkar.

Anksiyete belirtileri nelerdir?
Belirli stres faktörlerinden geçici korku normal kabul edilir. Önemli bir sınav, iş görüşmesi veya büyük bir değişiklikten önceki stres korkusu, anksiyete bozukluğu olarak sınıflandırılır. Anksiyetenin duygudurum bozukluğuna dönüşmesi, bu durumun tekrarlayan ve uzun süreli etkileri olduğunda ve kişilerin bu duyguları kontrol etmekte zorlandıklarında ortaya çıkar.Anksiyete belirtileri kişiden kişiye değişebilir, ancak tüm hastalarda belirli etkiler görülür. Aralarında;
  • Panik, 
  • Artan kaygı ve huzursuzluk,
  • Terleme, soğuk eller ve ayaklar
  • Nefes darlığı,
  • Ağız kurulğu,
  • Konsantrasyon güçlüğü gibi belirtiler vardır.

Anksiyete nedenleri nelerdir?
Anksiyete birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir, ancak genellikle birden fazla stres etkeninin birleşiminden kaynaklanır. Anksiyete atakları tek seferlik veya kronik olabilir. Her anksiyete atağı, anksiyete bozukluğu olma riskini taşımaz. Çevresel stres faktörleri, genetik, diğer tıbbi durumlardan kaynaklanan komplikasyonlar ve beyin kimyasındaki anormallikler, kaygının en önemli tetikleyicileri arasındadır. 

Okul, iş, aile ve sosyal çevredeki sorunlar, ilişki sorunları ve travmatik olaylar hastalığa katkıda bulunan başlıca faktörler arasındadır. Ailedeki çeşitli kaygı bozuklukları da insanları kaygıya daha yatkın hale getirebilir. 

Ek olarak, diğer tıbbi durumlar nedeniyle de kaygı oluşabilir. Büyük ameliyatlar ve uzun iyileşme süreleri gibi durumlar da farklı kaygı türlerine neden olabilir. Madde bağımlılığı da kaygı tetikleyicileri arasındadır.

Anksiyete nasıl tedavi edilir?
Anksiyete tedavisinin doğru uygulanabilmesi için öncelikle hastanın anksiyete bozukluğunu tetikleyen etkenler ve bunların şiddeti belirlenmelidir. Anksiyete büyük ölçüde davranışsal terapi, psikoterapi ve çeşitli ilaçlarla tedavi edilir. 

Tedavide bu üç yöntem sıklıkla birlikte kullanılmaktadır. Ancak daha hafif vakalarda psikoterapi ve davranışsal terapi yeterli olabilir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Borsalarda Hızlı Yükseliş Vatandaşa yeni kazık! Türkiye’nin en zengin adamının serveti yüzde 23 azaldı Karbon fiber güçlendirme yöntemi nedir?