Anasayfa1
12 Temmuz 2022 ( 5 izlenme )

Avrupa'da gaz endişesi hala sürüyor

Rusya’nın geçen hafta Avrupa’ya yolladığı doğalgazı büyük oranda kesmesi ardından yüzde 43’lük bir ralli yapan doğalgaz fiyatları yükselmeye devam ediyor. Rusya’nın tedarikte yaptığı yüksek kesintiler Avrupa ülkelerini kırmızı alarma geçirirken sınırlı dağıtım ihtimalinin yükselmesine sebep oldu.

Kuzey Akım boru hattından iletilen doğalgazın yüzde 40 seviyesinde kalmasıyla beraber gösterege gaz fiyatları yüzde 8 yükseldi.

Gazprom CEO’su Alexey Miller boru hatlarının çalışması amacıyla elzem bulunduğunu söylediği gaz türbinleriyle alakalı yeni bir ilerleme olmadığını bundan dolayı tedarikin düşük civarda devam edeceği ikazında bulundu.

Bu halun Avrupa’da başlıca tüketici ülkeleri kış ayları amacıyla tuttuğu rezervlerden kullanım gerçekleştirmek mecburiyetinde bıraktığı belirtiliyor.

Avrupa’nın en büyük alıcılarından Almanya, İtalya, Fransa’ya yollanan gaz miktarında ciddi kesintilere gidilmesi ardından Avrupa Komisyonu Rusya’yı enerjiyi şantaj hedefli kullanmakla suçladı.

"Rusya gazı kasıtlı kısıyor"
Rusya’nın gaz kesintilerine giderek Avrupa üzerindeki etkisini yükseltmeye çalıştığı sıralarda Kiev’i ziyaret eden Alman ve İtalyan liderler Moskova’yı tedariki kasıtlı şekilde kısmakla suçladı.

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck konuyla alakalı,“Tedarik itimatliği şu anda itimat altına alındı. Fakat hal önemini koruyor” derken Alman hükümetinin vatandaşlarına tüketimlerini kısma çağrısı yaptığı ve ülkede ışıkların açık tutulması amacıyla kömür santrallerine daha çok bağlı kalacağı belirtiliyor.

Avrupa bir süredir diğer kaynaklardan daha çok tedarik sağlayabilmek amacıyla dünya çapında arayışına devam ediyor ve meydana gelebilecek açıklar amacıyla sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatını artırmaya çalışıyor.

Fakat Teksas’taki Freeport LNG tesisindek yaşanan yangının tesisteki problemleri uzatması kıtanın açık verilen miktarı sağlamak amacıyla bel bağladığı nakliyatların azalmasına sebep oldu. Bununla beraber Avrupa ülkeleri küresel pazarının da sıkıştığı bir vakitte Asyalı alıcılarla rekabet etmek mecburiyetinde kaldılar.

“Tekrar eden bu pazar stresi kısa vadede Rus gazından vazgeçmenin ne kadar zor olacağına dair bir ikaz niteliğinde” yorumunu yapan danışmanlık firması Timera Energy, “Avrupa’nın Rus boru hatlarından gelen doğalgaza bağımlılığını azaltması amacıyla Asya ve Güney Amerika’dan alıcılarla LNG amacıyla çoğalan oranda rekabete girmesi gerekiyor. Bu da geçen hafta gördüğümüz üzere daha yüksek fiyatlar manasına geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Kesintiler devam ederse İtalya acil hal planını döneme alabilir
Avrupa’nın en büyük alıcılarından İtalyan Eni SpA, Pazartesi günü olan tedariği kısmen konfirme edebildi. Konuya yakın kaynaklara göre Rusya’nın tedarikte kesintiye devam etmesi halinde İtalya firmalara enerji kullanımını kısmalarını istemenin de dahil bulunduğu önlemleri sahibi olan acil hal planını bu haftadan itibaren döneme alabilir.

Avrupa’nın en büyük Rus gazı alıcısı olan Uniper SE'nin geçen hafta sipariş ettiği miktardan yüzde 60 daha az doğalgaz tedarik edebildiği belirtilirken Fransa’da Engie SA ve Avusturya’da OMG AG’nin de kesintilerden ciddi şekilde zarar gördüğü değerlendiriliyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir