Anasayfa1
23 Ocak 2018 ( 169 izlenme )
Reklamlar

Avrupalılar Türkiye'yi terk etti, Ortadoğulular yerleşti!

Türkiye'den 10 yıl öncesine kadar konut satın alma yarışına giren Avrupalıların büyük bölümü, evlerini satarak ülkeyi terk etti. Avrupalılardan boşalan yerlere ise Irak, İran, Suudi Arabistan ve Kuveytlilerin akını başladı.

Yabancıların Türkiye’de konut ve gayrimenkul sahibi olmasında 10 yıl öncesine kadar Avrupa ülkelerinden gelen talep, yerini Ortadoğu ülkelerine bıraktı. 10 yıl öncesine kadar İrlanda, İngiltere, Hollanda, Almanya vatandaşları özellikle turistik yörelerde gayrimenkul alırken, son yıllarda ise Suudi Arabistan, Kuveyt ve İran vatandaşları alımlara başladı. Geçmiş yıllarda Kuşadası ve Didim’de kendilerine ait siteler oluşturan yabancıların yüzde 80’i konutlarını satarak Türkiye’yi terk etti.

EN ÇOK IRAKLILARA KONUT SATILDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre geçen yıl, bir önceki yıla göre yabancılara konut satışında yüzde 22.2 artış oldu. TÜİK, aynı sürede Türkiye’de en çok konut alanların ise Irak vatandaşları olduğunu açıkladı. İstatistiklere göre geçen yıl 1078 Afganistanlı da Türkiye’de konut sahibi oldu.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN ŞEHİR İSTANBUL

Sputnik'in haberine göre yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 8182 konut ile İstanbul, ikinci sırayı 4707 konut ile Antalya aldı. Antalya’yı 1474 konut satışı ile Bursa ve 1079 konut satışı ile Yalova izledi. TÜİK verilerine göre Irak vatandaşları 2017 yılında Türkiye’den 3805 konut satın aldı. Irak’ı 3345 konut ile Suudi Arabistan, 1691 konut ile Kuveyt, 1331 konut ile Rusya Federasyonu ve 1078 konut ile Afganistan izledi.

'TÜRKİYE'Yİ TERK ETME EĞİLİMİ BAŞLADI'

Ortadoğu ülkelerinin vatandaşlarının Türkiye’yi güvenli bulduklarını söyleyen Kuşadası Emlakçılar Derneği Başkanı Müslüm Yıldırım, "Bir dönem İrlanda, İngiltere, Hollanda ve Almanya vatandaşları yoğun bir şekilde konut alıyordu. Kendilerine ait siteleri, mahalleleri bile oluşmaya başlamıştı. Son yıllarda hızlı bir şekilde Türkiye’yi terk etme eğilimi başladı. Kimi yatırım amaçlı, kimisi ise sıcak iklimi tercih ettiği için yatırım yaptı. Akım bitti, yüzde 80’i gayrimenkullerini satıp ülkemizi terk etti. Sadece yerleşik olanlar kaldı. Şimdi Arapların ilgisi yoğun. Ortadoğu ülkelerinde Türkiye’ye yatırım revaçta görünüyor. İran ile başlayan yoğun talep, şimdi Kuveyt, Suudi Arabistan vatandaşlarıyla sürüyor. Ülkelerinde kendilerini güvende hissetmeyenler sığınacakları bir yer arıyor. Bir de onlara tanınan kolaylıklar var. Bunun için yoğun bir talep içindeler" dedi. Yıldırım, Ortadoğu ülkelerini Rusya’nın takip ettiğini sözlerine ekledi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/911376/Avrupalilar_Turkiye_yi_terk_etti__Ortadogulular_yerlesti.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Reuters: Libya'da Türk gemisine el koyuldu! Programına karısının cinsel içerikli videosunu izleten adamı çıkartan FOX TV sunucusu Fulya Öztürk canlı yayında Fatih Portakal'a ateş püskürdü! Mustafa Balbay: CHP iktidarını kuracağız Taliban 'insan avına' başladı!