Home
04 Kasım 2019 ( 496 izlenme )
Reklamlar

Aykut Erdoğdu "Hükümet milletin maaşını tırtıklıyor"


TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarının akla mantığa sığmadığını ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, "TÜİK'e göre enflasyon düşüyor ama temel ihtiyaçların fiyatı sürekli artıyor" açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı enflasyon verilerine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklanan rakamlardaki düşüşün akla mantığa sığmadığını ifade eden Erdoğdu, köprü geçiş ücretlerinin yüzde 133, ilacın yüzde 47.5, doğal gazın yüzde 22.6, sigaranın yüzde 44, elektriğin yüzde 19, dolmuş ücretlerinin ise yüzde 16 arttığını hatırlattı.

Gıdada ise vatandaşın en çok tükettiği makarna ve kuru fasulyede yüzde 20, ekmekte yüzde 15 artış yaşandığını belirten Erdoğdu, TÜİK'ten enflasyon rakamlarının yanı sıra alışveriş yaptığı marketlerin listesinin de yayınlamasını istedi.

İktidarın, bütün zamları ayın 25'inde sonra yaparak o ayı egale edip bir sonraki aya kadar unutturmaya çalıştığını savunan Erdoğdu, şöyle devam etti:

"HÜKÜMET MİLLETİN MAAŞINI TIRTIKLIYOR"

"Bütün bunları niye yapıyorlar, çünkü enflasyonun şu önemi var. Enflasyon oranı her şeyden önce dar gelirlinin maaşını belirliyor. Yani, tüm ücretliler ile hatta esnaf ve tacir de zammı buna göre ayarladığı için enflasyon bizim belirleyicimiz. IMF geldi, 'gelirinizden çok harcıyorsunuz' dedi. Bunu nereden anlıyoruz? Çünkü cari açık çok fazla. Borç yükseldi, tasarruf yapmaları lazım. IMF de kapitalist ekonominin bir kurumu olduğuna göre kimin tasarruf etmesi gerekiyor? Dar gelirlinin ve ücretlinin. Onun için 'enflasyonun altında maaş zammı vereceksin' diyor. Hükümet de bu şekilde düşük enflasyon açıklayarak milletin maaşını tırtıklıyor. Her ay yarım puan alsalar, yıllık 7.7 puan yapar. Yılda enflasyonu 10 puan düşük açıklasalar ücretlinin bir maaşını elinden alıyor demektir. Bir maaşı buharlaştırdı farkında bile değilsiniz demektir."

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/hukumetmilletinmaasinitirtikliyor254953h.htm

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Milletin parası yeminli mali müşavire, avukata gitti! Çanakkale’de coşkulu kalabalık: "Mustafa Kemal ve silah arkadaşları için yürüdüler" AKP gençlik kolları başkanından Atatürk’e saygısızlık! ‘Erdoğan kara kutusundan vazgeçemiyor’…’Diğer bakanların bilmediği sırlara sahip’