Anasayfa1
27 Ocak 2023 ( 3 izlenme )
Reklamlar

Bakan Çavuşoğlu: İsveç'in bir karar vermesi gerekiyor, bu ortamda üçlü görüşmenin bir anlamı olmayacak

Bakan Çavuşoğlu: İsveç'in bir karar vermesi gerekiyor, bu ortamda üçlü görüşmenin bir anlamı olmayacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “İsveç, İsveç'in NATO üyeliğine karar vermelidir. NATO üyesi olmak istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Üçlü bir toplantının bu ortamda bir anlamı olmaz.”

Çavuşoğlu, Sırbistan Başbakan Birinci Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ivica Daciç ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuştu.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarının başlıkları şöyle:

“Avrupa'da ırkçılık ve İslamofobi yükselişte. Bir hastalık haline geldiler ve hızla yayılıyorlar. İsveç'teki bu menfur eylem aslında bir nefret suçudur, ırkçı bir eylemdir. İsveç hükümeti bu alçak eyleme izin vererek bu suça ortak olmuştur, bunun düşünce özgürlüğü olduğuna kimse bizi inandırmaya çalışmasın."

İsveç artık radikal, ırkçı bir ülke oldum dediğinde, İslamofobi artık özgür oldu dediğinde bu onlara kalmış. Bu da AB standartlarını ihlal ediyor.

Şimdi terörle mücadele yasalarını değiştirmek zorunda kaldılar. İsveç hükümeti bu iğrenç eyleme izin verilmesinde ortak olmuştur. Bu kadar basit, bütün dünya böyle görüyor.

İsveç bir seçim yapmak zorunda. NATO'ya katılmak istiyor mu, istemiyor mu? Bu eylemlerin amaçlarından biri de İsveç'in NATO'ya katılmasını engellemektir. PKK ile işbirliği yapıyorlar, katılım sürecinde mayın döşediler. Bu mayınları temizlemek İsveç'e düşüyor.

Bu ortamda üçlü bir toplantı anlamsızdır. Sağlıklı olmayacağı için mevcut ortam buna gölge düşüreceği için ertelenmiştir. İsveç'in bu anlaşmayı hayata geçirmek için ciddi bir adım atmadığını da görüyoruz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

"Avrupa bizi kıskanıyor" diyenlere! İngilizler böyle haber yaptı: "Noel'de uçakla Türkiye'ye gitmek, hindi almaktan daha ucuz" Amerikan medyasından Reza Zarrab iddiası: Trump davasının düşürülmesi için devreye girdi 21 milyar TL tükendi, Karayolları'na 17 milyar TL daha ek ödenek! AKP'nin Antalya adayı Menderes Türel seçim için bakın ne dağıttı?