Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
08 Kasım 2019 ( 121 izlenme )
Reklamlar

Bakanın aile şirketi iflas mı etti?


CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Bakan Pakdemirli'nin, aile şirketi Türdeş Tarım'a, 95 bin liralık borç yüzünden icra geldiğini öne sürdü. Kılıç,  yazılı soru önergesi ile icra iddialarını Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin aile şirketi Türdeş'e, 95 bin liralık borcu yüzünden icra işlemi uygulandığına ilişkin iddialar, Meclis gündemine taşındı.  CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Sevda Erdan Kılıç, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın cevaplaması talebiyle yazılı soru önergesi vererek, " Bakanın aile şirketine icra" iddialarını Meclis gündemine taşıdı. 

"BAKAN AİLE ŞİRKETİ İCRALIK OLUYORSA, VAY VATANDAŞIN HALİNE" 

Kılıç, Bakan Pakdemirli’nin aile şirketi olan İzmir Ticaret Odası’na kayıtlı Türdeş Tarım’ın Torbalı-Karakuyu Mahallesi’nde bulunan zeytinyağı fabrikasına icra işleminin Torbalı İcra Müdürlüğü tarafından geçen Temmuz ayında yapıldığını belirtti.

İzmir 1. İcra Dairesi’nin yürüttüğü dosya kapsamında, Turhan Bozkuş isimli şahsa 95 bin lira borçlu olan şirketin zeytinyağı fabrikasındaki zirai aletlerin yanı sıra, yağ sıkımında kullanılan iki adet dekantör, separatör, jenaratör, jenaratör kaynak makinesi ve aralarında traktör kamyonet gibi 4 aracın haciz edilip yedi emin depolarına götürüldüğünü bildiren, Kılıç, icra işlemi sırasında fabrikada kimsenin olmadığını, memurların çilingir ile işlem yaptığını belirtti.  

Sevda Erdan Kılıç, şunları kaydetti:       

“Bir ülkenin Bakanının aile şirketi bile icralık oluyorsa, vay siz sade vatandaşların halini düşünün. Demek ki ülke ekonomisi o kadar kötü ki Bakanın aile şirketi o kadar zor durumda ki fabrikadaki eşyalar bile haczedilebiliyor. Tabi şirketin 95 bin liralık borcu neden ödeyemediği de önemli. Lafa geldi mi ‘ekonomi şöyle iyi, böyle iyi, şu kadar atılım yaptık, bu kadar atılım yaptık’ diyen Hükümetin bir bakanı, acaba işler iyi gitmediği ya da fabrikası üretim yapamadığı veya ürününü değerinden satamadığı için mi icralık oldu? Bütün bu soruların cevaplarını Sayın Bakan vermelidir. Vermelidir ki diğer bütün tarım üreticilerinin de neden icralık olduğunu, araç ve gereçlerinin neden haczedildiğini öğrenebilelim.”     

CHP’li Kılıç, icra dosyası kapsamında şirketin daha sonra araçlar üzerindeki haczi kaldırarak yedi emin deposundan aldırdığını da belirtti. 

Kılıç tarafından verilen önergede, Bakan Pakdemir'linin aile şirketine ilişkin cevaplandırılması talebiyle şu sorular gündeme getirildi: 

Bakan Pakdemirli’nin aile şirketi olan İzmir Ticaret Odası’na kayıtlı Türdeş Tarım’ın Torbalı-Karakuyu Mahallesi’nde bulunan zeytinyağı fabrikasına icra işleminin uygulandığına ilişkin haberler doğru mudur?

Doğru ise bu işlemde fabrikadaki hangi araç ve gereçler ile eşyalar haczedilmiştir?

Haciz işlemine neden olan borç ne kadardır?

Ekonomi ile ilgili olumlu mesajlar veren bir Hükümetin bakanının aile şirketinin icra işlemine tabi tutulmasını nasıl açıklayabilirsiniz?

Fabrika üretim yapamadığı veya ürününü değerinden satamadığı için mi icralık olmuştur?   

http://www.krttv.com.tr/ekonomi/bakanin-aile-sirketi-iflas-mi-etti-h18816.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hüseyin Avni Mutlu ve Hüseyin Çapkın hakkında flaş karar! Virüsle dalga geçmişti: İzdivaç programcısı Cansel Çördük koronavirüse yakalandı! Türk- İş Başkanı Ergün Atalay’a Tank Palet eyleminde tepki 'Sen hiç konuşma !' Suriyeli öğrenci sayısı Türk öğrenci sayısını geçti!