Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
11 Mayıs 2019 ( 71 izlenme )
Reklamlar

Bakanlık yayınladığı taslağı alelacele siteden kaldırdı!


29 Kasım 2018 tarihinde TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen 10 Aralık 2018 günü Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaşan 7153 numaralı Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/12/20181210-4.htm) kamuoyu tarafından poşeti paralı yapan düzenleme olarak yoğun tepki gördü. Bu kanun kapsamında geçtiğimiz hafta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sitesinde yayınlanan  “Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Taslağı”, “Poşetten sonra yoğurt kabı, cips-çerez paketi, içecek kutusu da paralı olacak” haberleri sonrasında alelacele bakanlık sitesinden kaldırdı. CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca tepki gösterdi.Poşetin ardından “geri kazanım payı alınacak” ambalajlar kamuoyundan yoğun tepki çekince Bakanlık önce sosyal medya hesaplarından haberleri yalanladı. Geri Kazanım Katılım Payı uygulamasının TBMM’de tüm partilerin mutabakatıyla kabul edildiğini söyledi. 29 Kasım 2018’de TBMM’de kabul edilen yasa teklifine CHP, İYİ Parti ve HDP’nin red oyu verdiği ortaya çıktı. Bu partilerin tasarıyı reddettiğine dair tutanaklar TBMM sitesinde yer alıyor.: https://www.tbmm.gov.tr/tutanak/donem27/yil2/ham/b23196oylama.htm

Resmi twitter hesabından “Ambalajlı ürünlerden ücret alınacağı yönündeki haberler kesinlikle doğru değildir” paylaşımı yapan Bakanlık, bu konuda yine kafaları karıştırdı. TBMM’de AKP ve MHP oylarıyla yasalaşan kanun metninde içecek ambalajları başta olmak üzere, ilaç ve elektronik eşya ambalajları dahil “geri kazanım katkı payı” adı altında alınacak ücretler belirlendi. Geri kazanım katkı payının üreticiden alınacağı söylesen de üreticinin artan maliyetlerini tüketiciye yansıtmasının önüne geçecek herhangi bir düzenleme yapılmadığı için katkı payı miktarlarının tüketiciye de yansıması kaçınılmaz olacak.

Zira Bakanlık daha önce twitter hesabından hangi ürün ambalajlarından ücret tahsil edileceğini daha önce paylaşmıştı. Ayrıca ücret tahsil edilecek ambalajlar ve tahsil edilecek miktarlar da 7153 numaralı Kanun’un eklerinde düzenlenmişti. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/12/20181210-4-1.pdf

'HAZİNEDE YARATTIKLARI DELİĞİ YAMAMAK İÇİN'

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ambalajlı ürünlerden tahsil edilecek “Geri Kazanım Katılım Payı” ile ilgili sosyal medya hesapları ve Anadolu Ajansı aracılığıyla toplumu kandırmasına tepki gösterdi.

Gülizar Biçer Karaca şu açıklamaları yaptı:
 
“Çevre ve Şehircilik Bakanı, bakanlık makamına yakışmayacak şekilde halkı kandırmaya çalışmaktadır. “Sıfır Atık” politikası kapsamında Çevre Kanunu’nda yapılan değişikliklerin arkasında duramayan Bakanlık, sorumluluğu TBMM’deki diğer partilerle paylaşmaya çalışmakta ancak bunu yaparken yalana başvurmaktadır. TBMM Genel Kurul’unda CHP’nin red oyu verdiği teklifi sanki bizler de kabul etmişiz gibi bir yalan bilgiyle vatandaşlarımızı kandırmaya çalışması kabul edilemez. Cumhuriyet Halk Partisi’nin milletvekilleri tıpkı diğer partilerin vekilleri gibi teklife red oyu vermişlerdir. Poşet başta olmak üzere ambalajlardan tahsil edilecek ücretleri düzenleyen kanun teklifi Ak Parti ve MHP oylarıyla yasalaşmıştır. Bunun tüm toplum tarafından bilinmesini isterim.

Arkasında duramayacağı düzenlemelere imza atan Bakanlık büyük bir acz içindedir. Resmi internet sitesinden konuya dair yönetmelik taslağını da kaldıran Bakanlık yetkilileri açık ki işgal ettikleri makamın yükünü taşıyamamaktadır. Doğayı korumak için atılacak her türlü adıma destek vermeyi görev bilen bizler, Bakanlığın doğayı korumak adı altında kendilerine gelir sağlama çabası içine girdiklerini daha önce de kamuoyuyla paylaşmıştık. Artan kamuoyu tepkisi karşısında kendi çıkardıkları kanundan ve yönetmeliklerden geri adım atmaları tüm bu düzenlemeleri doğayı korumak için değil, Hazine’de yarattıkları deliği yamamak için yaptıklarının açık bir göstergesidir. Poşetin paralı olması konusunda da verdiğimiz tepkilerde ne kadar haklı olduğumuz bugün bakanlığın yalana başvurmasıyla bir kez daha ispatlanmıştır.”

http://www.krttv.com.tr/gundem/bakanlik-yayinladigi-taslagi-alelacele-siteden-kaldirdi-h3454.html

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan ve Bahçeli’ye soğuk duş! Altı farklı anket şirketinden çarpıcı sonuçlar Gerici Akit TV muhabirinin iftira dolu sorularına vatandaş öyle güzel cevaplar veriyor ki ! Kriz sağlık çalışanlarını da vurdu! Ünlü ekonomistten şok Türkiye yorumu "İflasa sürükleniyorlar!"