Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
02 Ocak 2019 ( 541 izlenme )
Reklamlar

Binlerce kişi T.C vatandaşı oldu! En çok Araplar alıyor!

‘Ucuza vatandaşlık’ konut satışlarını artırdı!


250 bin dolar bedelle konut alana vatandaşlık verilmesi konut satışlarını yukarı çekti. TUİK rakamlarına göre, 2018 yılında yabancıya konut satışı geçen yıla göre yüzde 117,1 arttı. Konut alımında Araplar başı çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), Kasım 2018 konut satış rakamlarına göre, yabancılara konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 117,1 arttı. Kasım ayında Türkiye'den en fazla konut alan yabancılar sıralamasında Iraklılar bin 3 konut ile birinci sırada yer alırken İranlılar ise 463 konut ile ikinci oldu.

Türkiye'de ev alımına en çok talep, Arap ülkeleri, İran ve Türk Cumhuriyetlerinden geliyor.

250 BİN DOLARA VATANDAŞLIK!

Edinilen bilgiye göre, İranlıların en çok Antalya daha sonra da İstanbul'dan ev aldığını aktaran, Antalya'nın denizi, güneşi, doğal güzellikleri ve turizmin merkezi olması nedeniyle emekliliğini burada geçirmeyi düşünen insanların birinci tercihi olduğunu, İstanbul'un ise tarihi, kültürel ve sosyal alanda sahip olduğu özelliklerinin yanı sıra ticaret ve alışveriş konusunda sağladığı imkanlar nedeniyle tercih edildiği belirtiliyor.

 Analistler, Türk hükümetinin Eylül 2018'de aldığı kararla Türk vatandaşlığı için yabancı yatırım miktarını makul seviyelere düşürüp ev alanlar için 250 bin dolar, sabit sermaye yatırımı için 500 bin dolar ve istihdam alanı için ise 50 kişi olarak açıkladığını hatırlatarak, bu adımın Türkiye'den konut satın almayı düşünen yabancılar için çok cazip avantajlar oluşturduğu öğrenildi.

İranlıların en çok Antalya daha sonra da İstanbul'dan ev aldığını aktaran Çayabatmaz, Antalya'nın denizi, güneşi, doğal güzellikleri ve turizmin merkezi olması nedeniyle emekliliğini burada geçirmeyi düşünen insanların birinci tercihi olduğunu, İstanbul'un ise tarihi, kültürel ve sosyal alanda sahip olduğu özelliklerinin yanı sıra ticaret ve alışveriş konusunda sağladığı imkanlar nedeniyle tercih edildiğini ifade etti.

https://www.yenicaggazetesi.com.tr/ucuza-vatandaslik-konut-satislarini-artirdi-219231h.htm

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Uyuşturucudan tutuklanan AKP üyesi Süleyman Soylu ile doğum günü kutlamış! AKP'li Ali İhsan Yavuz mağduriyetleri kıyasladı "Binali Bey daha mağdur" dedi Türkiye'de koronavirüs ölümleri saklanıyor mu? Aytun Çıray'dan flaş açıklama! Suriyelilerin ne ayrıcalığı var? Sarayın açıklaması "Kalmak isterlerse kalabilirler"