Haber, Eğlence, Siyaset, Eğitim
19 Temmuz 2019 ( 16 izlenme )
Reklamlar

Bir yılda 4 bin 579 inşaat şirketi kapandı!


TOBB’ın bugün yayımladığı verilere göre, son bir yılda konut veya ikâmet amaçlı olmayan bina inşa eden 4 bin 579 şirket kapısına kilit vurdu. En çok şirket kapanışı olan sektör olan inşaatta Ocak 2010’dan bu yana 60 bine yakın firma faaliyetini sonlandırdıEkonomideki türbülansın en fazla etkilediği sektörlerden biri olan inşaatta kan kaybı sürüyor. Son yıllarda ağırlıklı olarak kamunun büyük ölçekli altyapı projeleriyle büyüme sağlayan sektörde kapanan işletme sayısı hızla artıyor.
Kamu-özel işbirliği modeliyle hayata geçirilen havalimanı, yol-köprü-tünel, sağlık tesisi gibi projeler sektöre ivme katarken, ticari hayattaki yavaşlama küçük ve orta boy işletmeleri olumsuz etkiliyor.

TOPLAM SAYI 60 BİNE DAYANDI
SÖZCÜ’nün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, Haziran 2018 – Haziran 2019 tarihlerini kapsayan bir yıllık dönemde 207'si anonim, 959'u limited, 3 bin 413'ü şahıs olmak üzere inşaat sektöründe bina yapım işi alanında faaliyet gösteren toplam 4 bin 579 şirket kapısına kilit vurdu. Müteahhitler son bir yılda faaliyetini sonlandıran sektörler arasında ilk sırada yer alırken, verilerin yayınlanmaya başladığı Ocak 2010’dan Haziran 2019'a geçen sürede kapanan inşaat şirketi sayısı ise 59 bin 440 oldu.

NAKİT SIKINTISI ÖNE ÇIKTI
Döviz kurlarının yüksek seyri ve faiz tarafındaki gelişmeler sektörde maliyetleri yukarı çekerken, nakit akışında zorlanan firmalar faaliyetlerini sonlandırma yolunu seçiyor. En fazla giriş çıkışın olduğu sektörlerden biri olan inşaat sektöründe, küçük ölçekli, teknik birikimi sınırlı ve profesyonellik bakımından eksiklikleri bulunan şirketlerin faaliyet göstermesi, sektörde gelişim ve katma değer potansiyelini de sınırlıyor. Artan konut stoku arz ve talep arasındaki dengesizliği ortaya koyarken, satışlardaki düşüş de gayrimenkul ticareti yapan ve aracılık eden firma sayısının azalmasına neden oluyor.

https://www.sozcu.com.tr/2019/emlak/bir-yilda-4-bin-579-insaat-sirketi-kapandi-5238445/?fbclid=IwAR32MdxCGusVn2YCLBvysHDETj4xwgsuMaj8J90kDpWUYbBEa4DYbEBd2p4

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Damat Berat Albayrak kadınlarla tokalaşıyormuş! 23 bin 658 tacizci dışarıda özgürce dolaşıyor! Seçime 3 gün kala AKP'ye büyük şok! Binden fazla istifa var! Abdurrahman Dilipak'tan İdlib yorumu "Bu beyinsizler başımıza daha çok iş açar!"