Anasayfa
11 Temmuz 2019 ( 66 izlenme )
Reklamlar

Büyük vurgun! Milyonlarca lirayı ABD'ye böyle kaçırdılar!


Maket evlerle 170 milyonluk vurgun!

İstanbul’da inşaat izni olmayan proje maketleriyle ev satan bir inşaat firmasına, 100 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla operasyon düzenlendi. Bu yolla yaklaşık 170 milyon liralık vurgun yaptığı belirlenen firmanın, paraları ABD’deki şirketlerine aktardığı tespit etti. Söz konusu projelerden bazılarında arazi sahiplerinin bile haberinin olmadığı anlaşıldı. Operasyonda şirket sahibi Feridun U.’nun da aralarında bulunduğu 12 kişi yakalandı.Operasyon, İstanbul Emniyeti'ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, 2019 yılı başında konkordato ilan eden ve daha sonra iflas davası açılan Neo inşaatın bir çok kişiyi gerçekte olmayan daireleri maket üzerinden sattığı iddia edildi. Yaklaşık yüz kişinin bu firmadan maket üzerinden daire aldığını ancak mağdur edildikleri belirtmeleri üzerine operasyon yapıldı.

İNŞAAT İZNİ OLMAYAN PROJELER

Mali polisin yaptığı çalışmalarda, Arnavutköy ve Eyüpsultan'da faaliyet gösteren N. İnşaat'ın, kötü olan ticari durumunu gizlediği ortaya çıktı. Firmanın özellikle Göktürk, Arnavutköy'de oluşturduğu projelerden bazılarından arazi sahiplerinin bile haberinin olmadığı anlaşıldı. Bazı projelerin inşaat izninin dahi bulunmadığı belirlendi. İnşaat şirketinin yürüttüğü bazı projeleri de yarım bıraktığı anlaşıldı.

ALMADIKLAR EV İÇİN İCRA BAŞLATILDI

Çalışmalarda, firma yöneticilerinin, olmayan projeler için maket hazırladığı ve ofislerinde bu maketler üzerinden ev sattıkları öne sürüldü. Araştırmalarda, ev ve dükkan alan kişilerin paralarının bir kısmını peşin verdiği kalan kısmını kredi ve senetle ödediği ifade edildi. Peşin parasını kaybeden mağdurların, alamadıkları evlere ait senet ve kredileri de ödemek zorunda kaldığı ortaya çıktı. Ödemeyenlere ise icra takibi başlatıldığı öğrenildi.

VURGUNUN BOYUTU DA ORTAYA ÇIKTI

Araştırmalarda, şirketin mağdurlarda ne kadar vurgun yaptığı da araştırıldı İstanbul Mali Şube uzmanlarınca yürütülen araştırma, şu ana kadar yapılan tespitlerde vurgunun boyutunun 170 milyon lira civarında olduğu ortaya çıktı.

100 MAĞDURUN İFADESİ ALINDI

Araştırmalarda firma yöneticilerinin elde ettikleri paraları ABD'deki şirketlerine gönderdikleri de anlaşıldı. Polis, 100 mağdurun ifadeleri doğrultusunda yürütülen çalışmalarını tamamladı. Belirlenen 13 şüphelinin yakalanması için dün operasyon düzenlendi. Şüphelilerden 12'si gözaltına alındı.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/maketevlerle170milyonlukvurgun5224921/?fbclid=IwAR1tQasIQol2I7n9ASrAWq6ElaegoMFwChH15F_E2LbP7GBPEWRCsnVh434

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İktidara ‘1 dolar 15 TL’ tepkisi! "Çocuklarınızdan hiç mi utanmıyorsunuz?" Üç kentteki vaka artışı kritik seviyede! Sedat Peker'in 'kayıp silahlar' iddiası! CHP'li Öztunç gerçeği açıkladı Aksaray'daki okul müdürü açığa alındı